توضیحات وزیر خارجه عراق از مذاکرات اخیر ایران و عربستان

[ad_1]

وزیر امور خارجه عراق درباره پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در گفت وگو با خبرگزاری رسمی این کشور (WAA) در خصوص مذاکرات ایران و عربستان سعودی اخیرا از فعال شدن دور پنجم مذاکرات ریاض و تهران در بغداد خبر داد. جو

وی گفت: بغداد همچنین میزبان ششمین دور مذاکرات ایران و عربستان خواهد بود.

فواد حسین پیشتر تاکید کرده بود که عراق تمام تلاش خود را برای ایجاد فرصت مناسب برای تفاهم بین ایران و عربستان سعودی به کار خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، پیشتر یک منبع عراقی گفته بود که دیدار دو هیات امنیتی ایران و عربستان در بغداد با حضور مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، معاون مشاور امنیت ملی ایران و رئیس آژانس اطلاعات عربستان سعودی برگزار شد.

وی گفت: دو طرف در این نشست توافق کردند که جلسات امنیتی پایان یابد و به سمت مذاکرات دیپلماتیک پیش برود. دور ششم مذاکرات نیز قرار است در خاک عراق برگزار شود.

این منبع عراقی همچنین خاطرنشان کرد که فضای این دیدار مثبت بود و دو طرف بر سر چند نکته برای ایجاد فضای آرام میان تهران و ریاض به توافق رسیدند.

وی همچنین گفت که دیدار ایران و عربستان چندین ساعت به طول انجامید و هیئت ایرانی نیز زیارت مذهبی داشتند اما هیئت سعودی پس از آن بغداد را ترک کرد.

بر اساس این گزارش، دور پنجم مذاکرات نماینده عالی جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی که در بغداد پایتخت عراق برگزار شد، چشم انداز روشن تری از ازسرگیری روابط دو کشور را ترسیم می کند.

مقامات ارشد عراقی و عمانی نقش کلیدی در شکل دادن به جلسات مشترک بین نمایندگان تهران و ریاض داشتند.

در جریان پنج دور مذاکرات صریح، چالش‌های اصلی در مسیر ازسرگیری روابط دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مقامات ارشد دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران و رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی به عنوان نمایندگان رسمی دو کشور در این جلسات حضور داشتند.

اگرچه هنوز اخبار رسمی از محتوای آخرین دور مذاکرات و توافقات احتمالی منتشر نشده است، اما اطلاعات رسیده به نورنیوز نشان می دهد که فضای مثبت دیدار اخیر این امید را ایجاد کرده است که دو کشور گامی در جهت ازسرگیری روابط بردارند. .

با تشکیل فضای گفتگو و گفتگوهای سازنده بین نمایندگان دو کشور، پیش بینی می شود در آینده نزدیک نشست مشترک وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برگزار شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.