تصویب اعتبار 200 میلیارد تومانی برای تکمیل سد بالاخانلو قزوین

[ad_1]

ایسنا/ قزوین وزیر نیرو گفت: 200 میلیارد تومان اعتبار برای سد بالاخانلو در نظر گرفته شده است و پیمانکار تصمیم گرفت در دهه فجر از این سد آب بگیرد و در صورت کمبود اعتبار، اعتبار تامین شود. در خصوص تامین آب سد بالاخانلو نیز مقرر شده است تا ماه آینده مناقصه تعیین پیمانکار و احداث این مسیر برای رسیدن آب به دست مصرف کنندگان انجام شود.

علی اکبر محرابیان در نشست خبری پایان سفر رئیس جمهور به استان قزوین که صبح روز پنج شنبه 8 اردیبهشت ماه برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: میزان آب مصرفی استان قزوین 2 میلیارد متر مکعب در سال است که در سال 1394. که 500 میلیون متر مکعب آن آب های سطحی و یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب آن از آب های زیرزمینی تامین می شود.

وی افزود: 88 درصد آب قزوین در کشاورزی، 8 درصد آب شرب و 4 درصد در صنعت مصرف می شود. 5800 حلقه چاه در استان قزوین فعال است و بسته شدن چاه های غیرمجاز کاهش سطح آب های زیرزمینی را کند کرده است. در این رده دلتای قزوین در مقایسه با دیگر دلتاهای کشور رتبه چهارم را دارد.

وزیر نیرو تصریح کرد: در پروژه های آبرسانی استان قزوین تعدادی پروژه از جمله مخزن نهب، سد بالاخانلو، آبرسانی آبیک و انتقال آب طالقان به قزوین را تصویب کرده ایم. با اعتبار تخصیص یافته سد نهب امسال تکمیل می شود، در مورد شبکه آبیاری سد نهب 2 سال زمان نیاز داریم، 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم و 250 میلیارد تومان در طول سفر پمپاژ شده است.

وی افزود: 200 میلیارد تومان اعتبار برای سد بالاخانلو در نظر گرفته شده و پیمانکار تصمیم گرفت در دهه فجر از این سد آبگیری کند و در صورت کمبود اعتبار، اعتبار تامین شود. در خصوص تامین آب سد بالاخانلو نیز مقرر شده است تا ماه آینده مناقصه تعیین پیمانکار و احداث این مسیر برای رسیدن آب به دست مصرف کنندگان انجام شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: پروژه آبرسانی آبیک با توجه ویژه دولت در حال انجام است و امیدواریم خط آبرسانی و تصفیه خانه این پروژه توسط این مقام مسئول تکمیل شود. همچنین انتقال آب از سد طالقان به 14 شهر و 194 روستای قزوین مهمترین پروژه آبرسانی استان است.

وی ادامه داد: اجرای طرح انتقال آب از سد طالقان به قزوین 3200 میلیارد اعتبار نیاز دارد. در حال مناقصه هستیم و به زودی انجام می شود.

محرابیان در پایان گفت: استان قزوین 800 روستا دارد که با تشکیل ستاد 240 میلیارد دلار قرارداد با ستاد امام حسن مجتبی(ع) منعقد کرده ایم تا پروژه ها در مدت 30 ماه به اتمام برسد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.