تشریح مصوبه سفر کمیسیون کشاورزی مجلس به منطقه چابهار

[ad_1]

ایسنا/ سیستان و بلوچستان نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند، دشتیاری و زرآباد در شورای مشورتی اسلامی گفت: کمیته کشاورزی شورای اسلامی بر مسائل آب، شیلات، منابع منابع طبیعی و کشاورزی در قلب کشور نظارت دارد. تا زمانی که یک نتیجه مثبت حاصل شود.

معین الدین سعیدی در گفت وگو با ایسنا، با تشریح دستاوردهای این سفر توسط کمیته کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای اسلامی شورای اسلامی و مدیران استانی و کشوری، اظهار کرد: افراد مختلفی ملاقات کرده اند و موضوعات مختلف بررسی، پیگیری و انجام شده است. تایید خوبی داشته باشد

وی بیان کرد: مشکل اصلی چابهار به ویژه بندر و مرکز شهر ساحلی کمبود آب و توزیع آب پس از سال هاست. 25000 مترمکعب تا پایان سال اضافه می شود.

وی افزود: شاخص دسترسی به آب در بخش مرکزی چابهار صفر است و برای سلامتی مفید است.

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند، دشتیاری و زرآباد در شورای مشورتی مسلمین با اشاره به اینکه بیش از 70 هزار نفر از ساکنان حومه کمب، هوت آباد، رامین و عثمان آباد بدون آب و برق هستند، افزود: پروژه تامین آب پاک ظرف 20 تا 30 سال آینده آغاز خواهد شد. طرح تامین آب سالم تا 45 روز آینده آغاز می شود و این نیازمندان پس از سال ها شاهد مزایای آب لوله کشی خواهند بود.

سعیدی ادامه داد: تا پایان امسال انتقال آب از پسابندر به آب شیرین کن بریس شهرستان دشتیاری انجام می شود.

شهرستان نیکشهر با کم آبی مواجه است و این یعنی در تابستان 1402 آب فراوان خواهد بود.

وی با تشریح عملیات اجرایی مجتمع آبرسانی فضل الهی و حمیری قصرقند خاطرنشان کرد: تاکید و مقرر شد تا پایان سال جاری و در نهایت اردیبهشت ماه سال آینده، دو پروژه آبرسانی را تکمیل و شاهد افتتاح آن باشیم. .

وی گفت: دستورات ویژه ای در منطقه کهیر و مجموعه زندان زرآباد صادر شده و اقدامات لازم طی چند روز آینده آغاز و مشکل کم آبی آنها برطرف می شود. به آنها در 2 ماه آینده بسیار خوب خواهند بود.

180 میلیارد تومان به سد اورکی اختصاص یافته است

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند، دشتیاری و زرآباد در کنگره انجمن اسلامی افزود: تکمیل می شود.

وی با اشاره به اختصاص پنج میلیارد تومان برای تعیین تکلیف زمین ماده 56 (زمین های کشاورزی مردمی در سال های اخیر ملی شده است)، خاطرنشان کرد: همچنین سه دستگاه بولدوزر برای کنترل منابع طبیعی در نظر گرفته می شود.

وی به اختصاص دو تانکر از محل صندوق ملی محیط زیست به منظور کاهش معضل هدررفت آب اشاره کرد و گفت: تعدادی از کودکان برای تامین آب رودخانه توسط تله کابین شکار شده اند و محیط زیست این موضوع را جدی می گیرد. این هدف.”

تسریع در صدور پروانه صیادی در سواحل مکران

عضوکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای اسلامی، صدور پروانه صیادی در چهار شهرستان چابهار، دشتیاری، زرآباد و کنارک در حاشیه سواحل مکران را مورد تاکید قرار داد و افزود: صیادان به صیاد پرداخته اند. در انتظار مجوز برای حدود 2 دهه.

سعیدی به سخنان وزیر جهادکشاورزی و سازمان شیلات ایران در خصوص صدور مجوز صید اشاره کرد و گفت: امیدوارم در هفته آینده برنامه ریزی برای رفع مشکلات حوزه انجام شود. کمیته کشاورزی مصمم است نتیجه گیری های مثبت را دنبال کند.”

وی به لایروبی، توسعه، ساماندهی، بهسازی، ایمنی و اطفای حریق 11 بندر و اسکله صیادی و نقاط تخلیه از زرآباد به گویش دیشیاری اشاره کرد و اظهار داشت: 10 میلیارد تومان به منظور خرید ایمنی و آتش نشانی به بندر صیادی کنارک اختصاص می یابد. تجهیزات و اقدامات لازم به زودی انجام خواهد شد.

وی گفت: سازمان شیلات ایران متعهد شده است تا یک سال آینده دو مرکز پرورش میگو در تنگ کنارک و دشتیاری بریس راه اندازی کند.

60 میلیارد تومان برای احیای سدهای کشاورزی اختصاص یافته است

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند، دشتیاری و زرآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: 60 میلیارد تومان اعتبار برای احیای سدهای کشاورزی در نظر گرفته شده است که مصوبه مهم این سفر نیز هست. احداث 5 سد در چابهار و 2 سد در دشتیاری. هم اکنون آغاز شده و امیدواریم امسال پنج سد دیگر ساخته شود.

100 میلیارد تومان برای شبکه های استانی مصوب شد

سعیدی گفت: 100 میلیارد تومان برای قنات های سیستان و بلوچستان مصوب شده است، بنابراین با وجود اینکه بیش از 200 قنات در شهرهای نیکشهر و قصرقند وجود دارد، شاهد اتفاقات خوبی در حوزه کشاورزی و نوسازی لوله کشی خواهیم بود.

وی گفت: در زمینه میوه های گرمسیری به ویژه باغات موز و موافقت با واردات نهال از پاکستان و هند، ایستگاه تحقیقاتی موز و ارائه تسهیلات، احداث طاق بسته بندی موز برای صادرات تصمیمات درستی گرفته شده است. امیدواریم شاهد رونق در این باشیم.» حوزه باشید.

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.