تسهیل در صدور مجوز محصولات فناوران خوزستان

[ad_1]

ایسنا/ خوزستان دبیر پارک بیوتکنولوژی خوزستان خواستار تسهیل در صدور مجوز برای محصولات فناوران و شرکت های دانش بنیان به ویژه در حوزه بیوتکنولوژی در استان شد.

حسین یزدانی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: متأسفانه فناوران و شرکت های دانش بنیان در استان خوزستان با چالش های زیادی از جمله صدور مجوز مواجه هستند. موضوع صدور مجوز فناوری در خوزستان بسیار مهم است. به عنوان مثال در بخش بیوتکنولوژی که مسئولیت بهداشت، فناوری، کشاورزی، پزشکی، محیط زیست و علوم دامی را بر عهده دارد، مجوز فناوران در این زمینه به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و می تواند سازمان را تغییر دهد.

وی با اشاره به سهل انگاری در صدور مجوز ادامه می دهد: به عنوان مثال سازمان غذا و دارو تنها صدور مجوز پزشکی آرایشی و بهداشتی را به سازمان غذا و دارو محول می کند و زیرساخت های فناوری این منطقه مورد توجه قرار نگرفته است، در حالی که علم و فناوری خوزستان به آن توجه نشده است. پارک یکی از پارک های بزرگ در حوزه دارو و فرآورده های آن است و تعداد شرکت های ما در این حوزه کم نیست، اما متأسفانه همچنان باید با سازمان صنعت و معدن برای گرفتن مجوز و مجوز تعامل داشته باشیم. تا جایی که برخی از شرکت ها بیش از یک سال است که به دلیل دیر رسیدگی به پرونده ها درگیر بوده اند. امیدواریم این مشکلات پیگیری و حل شود.

دبیر انجمن بیوتکنولوژی پارک علم و فناوری خوزستان گفت: تفویض اختیار به معاونت غذا و دارو باید بیش از این باشد. ما شرکت های دارویی بزرگی مانند شرکت رازی در استان خوزستان داریم که متاسفانه تعطیل است. همچنین کارخانه تولید «بوژنه» را در استان خوزستان داریم که به دلیل نداشتن دانش فنی و عدم ارتباط سازمانی با پارک علم و فناوری به استان دیگری منتقل شد.

یزدانی با بیان اینکه استان خوزستان از نظر جمعیتی در حال تبدیل شدن به یک استان خاکستری (قدیمی) است، افزود: در این شرایط باید نرخ اشتغال جوانان و دانشجویان را افزایش دهیم و با برنامه ریزی سازماندهی شده دانش آموزان را به مراکز رشد برسانیم. ارتقای پارک علم و فناوری بی توجهی به این امر باعث کاهش نرخ اشتغال می شود در حالی که شرکت های دانش بنیان می توانند نرخ اشتغال را افزایش دهند.

وی در پایان گفت: درخواست داریم علاوه بر علاقه مندی به حوزه نفت و گاز، به بیوتکنولوژی و پزشکی نیز توجه شود. خوزستان با حدود 7000 بیمار دیابتی سومین استان بالاترین دیابت در کشور است. در پارک علم و فناوری چهار شرکت در حوزه دیابت فعالیت می کنند که متاسفانه زیرساخت های لازم برای فعالیت در این زمینه را ندارند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.