تاثیر مستقیم کاهش منابع آبی کشور بر تخریب محیط زیست

[ad_1]

یک کارشناس آب با اشاره به کاهش 20 درصدی ذخایر آبی سدها نسبت به سال گذشته گفت: بی توجهی به مدیریت منابع آب و مصرف آب موجب بروز مشکلات زیست محیطی و جامعه و کاهش مستقیم منابع آبی کشور در تخریب محیط زیست می شود. “زیست شناسی نقش خواهد داشت.

علیرضا شریعت در گفت وگو با ایسنا وی با اشاره به تغییرات دما و آب کشور در سال های اخیر گفت: متاسفانه در دهه های اخیر میزان بارندگی در کشور به شدت در حال کاهش است و متاسفانه همراه با افزایش دما به 226 میلی متر رسیده است.

دبیر فدراسیون صنعت آب با اشاره به تغییر شدید الگوی بارش ها، گفت: میزان بارندگی کمتر از 10 میلی متر نسبت به قبل افزایش یافته و توانایی تولید رواناب این نزولات جوی کاهش یافته است. به عبارت دیگر میزان رواناب تولید شده که به بازگشت رودخانه ها کمک می کند و میزان آب پشت سدها کاهش یافته است. از طرفی افزایش 1/1 درجه سانتیگراد دما ضمن کاهش رطوبت خاک و نقش منفی در تولید رواناب ناشی از بارندگی باعث می شود تنوع بارش از باران ذوبی به باران تبدیل شود.

وی با اشاره به رابطه تغییر دما با مصرف آب گفت: با افزایش متوسط ​​دما، بسیاری از مصارف به آب های سطحی بستگی دارد، به ویژه در بخش کشاورزی مشکلاتی به وجود می آید. از سوی دیگر، افزایش دما منجر به افزایش مصرف آب در کشاورزی، آب آشامیدنی و همچنین مصرف انرژی در تابستان آینده خواهد شد. با توجه به شرایط کنونی، همراه با کاهش بارندگی و افزایش دما، نمی توان آینده روشنی را برای منابع آبی کشور متصور شد.

دبیر فدراسیون صنعت آب درباره پیامدهای استفاده بی رویه از منابع آبی بر محیط زیست گفت: در حال حاضر کسری آب زیرزمینی به 142 میلیارد مترمکعب رسیده که باعث فرونشست زمین و افزایش خطر، آلودگی آب های زیرزمینی و خشک شدن چاه ها شده است. در بسیاری از دشت های کشور خواهد آمد.

وی رشد جمعیت را عامل مهمی در مصرف منابع آبی عنوان کرد و گفت: افزایش جمعیت و کاهش میزان منابع آب تجدیدپذیر در زمان سال 1420 نشان می دهد که میزان سرانه آب در دسترس کمتر خواهد بود. بیش از 1000 مترمکعب است و کشور دچار بحران می شود.آب روبه رو خواهد شد، بنابراین لزوم حفاظت از این منابع برای تداوم توسعه کشور بسیار حائز اهمیت است و یقینا هر اقدامی در این زمینه با چالش های زیادی مواجه خواهد شد. درهم تنیدگی مسائل اقتصادی و معیشتی مرتبط با آب.

شریعت در تشریح وضعیت آبی سدها افزود: در حال حاضر میزان ذخیره آب در مخازن سدها به 11 میلیارد و 320 میلیون مترمکعب رسیده است یعنی کاهش 20 درصدی ذخیره سدها نسبت به سال گذشته. ” ضریب اشغال سدهای زاینده رود اصفهان، سد در استان تهران، سد حوضه ارومیه و سد استان خوزستان در وضعیت فعلی به ترتیب حدود 10، 17، 35 و 49 درصد است. اعداد نگران کننده باید برای رفع این نگرانی چاره ای اندیشیده شود چرا که امسال در این حوضه ها با چالش های زیادی از جمله اعتراض کشاورزان و دوستداران محیط زیست مواجه بودیم.

وی جابجایی افراد را یکی از پیامدهای اجتماعی مخاطرات آب می‌داند و ادامه می‌دهد: متأسفانه هر سال فاصله بین دوره‌های خطرناک کم‌آبی کاهش می‌یابد که در صورت عدم رسیدگی صحیح، این چالش‌ها عمیق‌تر و در نهایت خشک می‌شود. خیلی جاها. “ما با کشور روبرو خواهیم شد. بدون شک پیامدهای اجتماعی کم آبی امروزی را باید در مدیریت ضعیف آب و عدم تصمیم گیری عجولانه جست.

وی با اشاره به روش های مقابله با کم بارندگی گفت: برای مقابله با پیامدهای کم بارندگی و افزایش دما، برنامه های سازگاری با شرایط جدید در تمامی سطوح ملی و استانی در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت باید در اولویت قرار گیرد. برای دولت، بخش خصوصی و جوامع واقع در منطقه. از کاشت محصولات با آب زیاد به خصوص در حوزه های آبخیز با کاهش شدید بارندگی و حجم سدها باید پرهیز کرد و برای مدیریت مسائل اجتماعی باید آگاهی رسانی شود.

دبیرکل فدراسیون صنعت آب ایران تاکید کرد: اصلاح قانون و ایجاد ساختارهای موثر مدیریت آب، همکاری و همکاری همه دستگاه‌ها با دستگاه‌های مسئول، حفاظت از منابع آب و ایجاد نظام جامع مبتنی بر آمایش سرزمین، ضروری است. الگوی مصرف و نظارت بهره برداری دقیق از منابع آبی کشور و افزایش بهره وری باید در دستور کار قرار گیرد.

در نهایت، شریعت معتقد است که ساختار مدیریت یکپارچه منابع آب باید بر اساس قوانین اندازه حوضه ایجاد شود و با توجه به حساسیت بخش آب و تأثیر مستقیم آن بر معیشت استفاده کنندگان، از هرگونه اصلاح ساختاری استفاده شود. با علم و نظر کارشناسان بخش خصوصی. مدیریت مصرف آب با اولویت تامین آب آشامیدنی، پرهیز از کاشت محصولات پرمصرف به ویژه در حوضه هایی که ذخایر آب به شدت کاهش یافته است، اتخاذ تدابیر لازم برای انطباق سازگاری با سازگاری اقلیمی ادبیات سازگاری با اقلیم، آگاهی عمومی و نگرانی در مورد کمبود آب. از طریق رسانه های جمعی و رسانه های فعال در مدارس حوزه آب و محیط زیست، تامین اعتبار برای جبران خسارات خشکسالی، مشارکت مردمی در مدیریت آب و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در رابطه با بخش آب از راهکارهایی است که می تواند به رفع تدریجی آن کمک کند. این مشکل مشکل کم آبی

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.