بیش از 80 درصد دانشجویان روانشناسی “دختر” هستند / “بسیاری از” سمینارهای روانشناسی را از نزدیک نظارت می کنند.روانشناس و استاد برجسته دانشگاه تهران که هم اکنون حدود 270 هزار دانشجو در رشته های مختلف روانشناسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل است، گفت: از این تعداد حدود 82 درصد زن و 18 درصد مرد هستند.

دکتر غلامعلی افروز در گفت وگو با ایسنا، وی همزمان با روز روانشناس و تبریک این روز تصریح کرد: بیش از 80 هزار دانشجوی فعلی از رشته های مختلف روانشناسی در واحدهای دانشگاه آزاد و بیش از 93 هزار دانشجو در واحدهای حضوری دانشگاه پیام نور و عمدتاً در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

این روانشناس همچنین به تعداد دانشجویان این رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پرداخت و افزود: از بین دانشجویان رشته های مختلف روانشناسی در سراسر کشور حدود 30 هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد حدود 13 درصد. که 6500 نفر می باشد. «آنها در رشته های مختلف دکترا می گذرانند.

استاد ممتاز دانشگاه تهران با اشاره به قانون تشکیل سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در خصوص شرایط اخذ مجوز کار برای فارغ التحصیلان رشته روانشناسی و مشاوره ادامه داد: حداقل باید دارای مدرک فوق لیسانس روانشناسی یا مشاوره باشد. این حداقل به این معناست که هم مدرک لیسانس و هم فوق لیسانس متقاضیان مجوز از بنیاد روانشناسی و مشاوره کشور باید روانشناسی یا مشاوره باشد. اما در زمان تصویب قانون و تشکیل سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، وزارت علوم حقوقی مقرر کرد که فارغ التحصیلان تمامی رشته های دانشگاهی بتوانند در مقطع کارشناسی ارشد روانپزشکی فیزیک شرکت کنند. وارد رشته روانشناسی یا مشاوره شدند و پس از فارغ التحصیلی برای دریافت مجوز از سامانه مشاوره و روانپزشکی کشور اقدام کردند.

وی افزود: به همین دلیل است که اعضای شورای مرکزی بنیاد مشاوره و روان درمانی کشور قبول دارند که تنها افرادی که حداقل دو مقطع روانشناسی یا مشاوره تحصیل کرده اند، می توانند این کار را انجام دهند و مجوز را می توان از سامانه های روانشناسی و مشاوره دریافت کرد. سازمان های. این مصوبه بیش از یک سال است که لازم الاجراست و به دارندگان مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی یا مشاوره با مدرک کارشناسی غیر مرتبط تنها در صورت داشتن مدرک دکتری روانشناسی یا مشاوره اجازه می دهد مجوز دریافت کنند.

افروز می گوید متأسفانه گاهی اوقات پیش می آید که برخی از همکاران دارای مجوز، فوق لیسانس روانشناسی و مشاوره را با مدرک کارشناسی غیر مرتبط استخدام می کنند و نمی توانند مجوز کار برای توسعه مرکز بگیرند. در فضای مجازی و تبلیغ خود و مشاوره مجازی به مردم. برخی سمینارهایی برگزار می کنند که از ارزش های کشور منحرف می شود. درست است که سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور ناظر و کمیته نظارت و ارزیابی دارد، اما تعداد روانشناسان زردرنگ و فاقد صلاحیت بسیار زیاد است که بتوان با بنیاد روانشناسی و مشاوره کشور همه آنها را رصد کرد.

این استاد نخبه دانشگاه تهران با بیان اینکه تعداد فعلی روانشناسان زرد و فاقد صلاحیت است، تاکید کرد: نیاز به نظارت سایر وزارتخانه ها و ارگان ها از جمله وزارت علوم است، آموزش، بهداشت، تعزیرات و بازرسی با کمک بنیاد روانشناسی و مشاوره بیایید تا کسانی که مدرک ندارند اجازه دخالت در روانشناسی و مشاوره را نداشته باشند.

این روانشناس خاطرنشان کرد: در حال حاضر مداخله در خدمات مشاوره و روانشناسی افزایش یافته و متأسفانه سازمان نظام مشاوره و روانشناسی کشور نیز از نظر نظارت، بازرسی و مدیریت کامل و دقیق در حوزه محدود است.

افروز در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به صلاحیت متقاضیان جواز کار در کمیته های تخصصی گفت: حدود 40 هزار نفر در سازمان مشاور و روان کشور عضویت دارند و حدود 8 هزار نفر نیز از کمیته های تخصصی مجوز گرفته اند. این سازمان .

وی در پاسخ به این سوال که برخی روانشناسان از کندی روند رسیدگی به کمیسیون ها و درخواست مجوز کار گلایه دارند و برخی نیز این موضوع را یکی از دلایل ارائه خدمات مشاوره بدون مجوز فعالیت می دانند، خاطرنشان کرد: برای این منظور تا ما می توانیم روند صدور مجوز را تسریع کنیم. برخی معتقدند که همه فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد روانشناسی باید مجوز داشته باشند، در حالی که طبق قانون بنیادهای روانشناسی و مشاوره، صلاحیت حرفه ای متقاضیان مجوز باید تایید و در نظر گرفته شود.

این استاد نخبه دانشگاه تهران تاکید کرد: این سخت گیری ها برای بررسی صلاحیت متقاضی ضروری است. گاهی اوقات نامزدها مشکلاتی دارند، تعادل روانی ندارند یا تازه وارد رشته روانشناسی می شوند تا خودشان را پیدا کنند. این در همه رشته ها و در روانشناسی صادق است. از سوی دیگر، برخی از افراد مهارت های ارتباطی یا تعادل شخصیتی لازم را ندارند، برخی پرخاشگر یا افسرده هستند و تا زمانی که از سلامت روانی و سلامت فردی و عاطفی خود مطمئن نباشند، نمی توان مجوز دریافت کرد.

این استاد دانشگاه در بخشی دیگر از سخنان خود با تبریک روز روانشناس و مشاور به همه روانشناسان و مربیان، روانشناسی را عرصه تعهد خواند و گفت: ابتدا روانشناسان و مشاوران باید شایستگی لازم را داشته باشند تا بتوانند اصلاح جامعه

به گفته وی، روانشناسانی که می خواهند اصلاح طلب، خانواده و درمانگر اجتماعی شوند، ابتدا باید شایستگی داشته باشند و از منشور اخلاقی نظام روانشناسی و مشاوره کشور پیروی کنند.

افروز در پایان سخنان خود خطاب به روانشناسان و مشاوران توصیه کرد: روانشناس اصلاحات نباید از مردم هزینه ای فراتر از نرخ مالیات مصوب دولت بپذیرد، به مردم احترام بگذارد و وارد عرصه ای که ندارد وارد نشود. تخصص همچنین به دانش تخصصی خود فکر کنید زیرا یک روانشناس بی سواد و کم تعهد می تواند به خانواده ها آسیب برساند. روانشناسی حرفه ای ارزشمند است و نیازمند توانایی و تعهد فوق العاده ای است.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.