بچه های خجالتی را دریابید – ایسنا

[ad_1]

ایسنا/ لرستان یکی از روانشناسان می گوید: «خجالتی بودن یا خجالتی بودن رفتاری است که اگر کنترل نشود، می تواند به آینده کودک آسیب جدی وارد کند.

رضا منصوری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: کمرویی در کودکان از آن دسته رفتارهایی است که اگر به آن دقت نشود، آسیب جدی به آینده کودک وارد می کند.

وی ادامه داد: کمرویی نوعی احساس شرم است که توسط غریبه ها به ویژه در موقعیت های جدید القا می شود و توانایی کودک را برای انجام یا گفتن آنچه می خواهد و همچنین جلوگیری از برقراری ارتباط با همکلاسی ها یا همسالانش محدود می کند.

منصوری افزود: کمرویی اغلب با اعتماد به نفس پایین همراه است، همچنین می تواند یکی از علائم اختلال اضطراب اجتماعی یا سایر اختلالات روانی باشد و هر چه کودک کوچکتر باشد بیشتر تحت درمان قرار می گیرد و شکل گیری آن نیز کمتر می شود. شخصیت یک کودک».

روانشناسان با اشاره به اینکه احساس ناخوشایند کمرویی در سنین مختلف به دلایل مختلفی ایجاد می شود، خاطرنشان می کنند: در کودکان زیر هفت سال، ناراحتی ناشی از شرم هنگام انجام کار اشتباه است، در کودکان بین هفت تا 12 سال، احساس شرم ناشی از آن است. این باور که مثلاً آنها قد کوتاه یا چاق هستند و در پایان دبستان احساس شرم هنگام تعامل با دیگران به دلیل پیش بینی موقعیت های طرد شدن یا تنها ماندن در مقابل جمعیت است.

او گفت: «کروی نیز می تواند با کمرویی متفاوت باشد. اما کودکان خجالتی در مواجهه با غریبه ها احساس خجالت و اضطراب می کنند و گاهی ترس آنقدر زیاد است که می تواند کودک را منزوی کند.

منصوری گفت: حدود 15 درصد از نوزادان با تمایل به خجالتی به دنیا می آیند و تحقیقات نشان داده است که اگرچه ژنتیک در این امر نقش دارد، اما استعداد کمرویی به شدت تحت تأثیر سبک ارتباط با مادر یا کودک است. .

این روانشناس ادامه داد: اولین نشانه های کودکی که سعی می کند خود را موجودی جدا از مادر بشناسد، در چهار ماهگی اگر مادر نگران باشد از این فاصله بسیار کم حتی تا حد واژگونی جلوگیری می شود. برعکس پایین.”

وی افزود: این پاسخ مادر باعث می شود که کودک در ابتدا احساس عدم استقلال کند. به همین ترتیب، با بزرگتر شدن کودک، کودک می خواهد این جدایی را بیشتر و بیشتر تجربه کند و به دلیل اضطراب یا عدم تمایل مادر به جدایی، کودک رفتارهای معمولی با مادر داشته و به تدریج در مواجهه با او اعتماد به نفس خود را از دست می دهد. تجربه جدید

منصوری بیان می کند: والدین کمال گرا با دیدن رفتار نادرست فرزندشان بی رحم می شوند و مدام به اصلاح و تذکر آنها می پردازند; در فرزندان خود شرم و بی اعتمادی ایجاد می کنند.

او می گوید: «بازی درمانی بهترین درمان برای کودکان خجالتی زیر 7 سال است.

وی ادامه داد: برای کودکان دبستانی، بازی درمانی گروهی در کاهش رفتارهای خجالتی بسیار مهم است، آموزش مهارت های اجتماعی، نحوه درک بهتر کمرویی، نحوه برخورد با هیجانات احساس شرم در کودکان و رفع تفکر غیرمنطقی از شاخص های مهم بازی درمانی گروهی.”

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.