بغداد از احتمال از سرگیری روابط دیپلماتیک بین تهران و ریاض خبر داد

[ad_1]

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق گفت: مذاکرات ایران و عربستان سعودی ادامه دارد و ممکن است به ازسرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور منجر شود.

به گزارش ایسنا، احمد الصحاف، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق با اشاره به پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان در بغداد، این اقدام را در راستای سیاست عراق مبنی بر انجام مذاکرات برای دستیابی به توافق و توازن دانست. . خبرگزاری رسمی عراق (WAA).

وی گفت: فضای مذاکره آرام، مثبت و سرشار از تفاهم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در این مذاکرات حضور داشت و در مورد مسائل متعددی از جمله مسائل امنیتی گفت وگو کرد.

الصحاف همچنین تاکید کرد که مذاکرات ادامه دارد و تغییرات اساسی در روابط دو کشور ایجاد خواهد کرد و ممکن است روابط دیپلماتیک تهران و ریاض از سر گرفته شود.

وی با اشاره به نقش عراق در سازماندهی چنین مذاکراتی، خاطرنشان کرد: این مذاکرات می تواند ثبات، تعادل و امنیت را در منطقه و عراق ایجاد کند، زیرا عراق یکی از بازیگران اصلی منطقه است.

به گزارش ایسنا، فواد حسین وزیر امور خارجه عراق اخیرا در گفت و گو با الجزیره اعلام کرد که دیدار اخیر ایران و عربستان در بغداد در سطح امنیتی و با حضور مقامات ارشد برگزار شد.

وی گفت که عربستان سعودی و ایران بر سر یک یادداشت تفاهم 10 ماده ای به توافق رسیده اند. آنها توافق کردند که دور بعدی مذاکرات را در سطح دیپلماتیک برگزار کنند. گفت و گوها بر تداوم آتش بس در یمن متمرکز بود.

فواد حسین پیشتر گفته بود: دور پنجم مذاکرات ریاض و تهران در بغداد در فضایی مثبت برگزار شد. بغداد همچنین میزبان ششمین دور مذاکرات ایران و عربستان خواهد بود.

وی همچنین تاکید کرد که عراق تمام تلاش خود را برای ایجاد فرصت مناسب برای تفاهم بین ایران و عربستان سعودی به کار خواهد گرفت.

پیش از این یک منبع عراقی گفته بود که دیدار دو هیئت امنیتی ایران و عربستان در بغداد با حضور مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، معاون مشاور امنیت ملی ایران و رئیس آژانس اطلاعات عربستان سعودی برگزار شد.

وی گفت: دو طرف در این نشست توافق کردند که جلسات امنیتی پایان یابد و به سمت مذاکرات دیپلماتیک پیش برود. دور ششم مذاکرات نیز قرار است در خاک عراق برگزار شود. فضای این دیدار مثبت بود و دو طرف برای ایجاد فضای صلح بین تهران و ریاض بر روی چند نکته توافق کردند. دیدار ایران و عربستان چند ساعت به طول انجامید و هیئت ایرانی نیز زیارت مذهبی داشتند اما هیئت سعودی پس از آن بغداد را ترک کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.