بزرگترین زمین لرزه تاریخ 3800 سال پیش رخ داد

[ad_1]

یک مطالعه جدید نشان می دهد بزرگترین زمین لرزه تاریخ 3800 سال پیش شمال شیلی را لرزاند و سونامی عظیمی را ایجاد کرد که بیش از 8000 کیلومتر و تا نیوزلند امتداد داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، از زلزله 2005 کشمیر تا زلزله 2010 هائیتی، تعدادی از زمین لرزه ها در سال های اخیر ویرانگر بوده اند. اما طبق یک مطالعه جدید، این زمین لرزه ها در مقایسه با زلزله بزرگی که 3800 سال پیش شمال شیلی را لرزاند، کوچک هستند.

محققان دانشگاه ساوتهمپتون می گویند زمین لرزه 9.5 ریشتری – بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در تاریخ – باعث ایجاد یک سونامی عظیم شد که بیش از 8000 کیلومتر تا نیوزلند را در نوردید.

زمین لرزه زمانی رخ می دهد که دو صفحه تکتونیکی فرسایش یافته و از هم جدا شوند. گسل های طولانی تر باعث زلزله های بزرگتر می شوند.

قبل از کشف این مطالعه جدید، تصور می شد که این بزرگترین گسیختگی شناخته شده در تاریخ در سال 1960 در جنوب شیلی بوده است.

پروفسور جیمز گاف، یکی از نویسندگان این مطالعه، می‌گوید: «تصور می‌رفت که رویدادی به این بزرگی نمی‌توانست وجود داشته باشد، زیرا چنین گسیختگی طولانی‌مدتی غیرقابل تصور بود. اما اکنون شواهدی از شکاف بسیار بزرگی در حدود هزار کیلومتر دورتر از ساحل صحرای آتاکاما پیدا کرده ایم.

اگرچه شیلی یکی از خشک ترین کشورهای جهان است، اما محققان شواهدی از رسوبات و موجودات دریایی پیدا کرده اند که قبل از رها شدن در خشکی در دریا زندگی می کردند.

بزرگترین زمین لرزه تاریخ 3800 سال پیش رخ داد

پروفسور گاف توضیح داد: “ما همه آنها را در ارتفاعات و فواصل طولانی پیدا کردیم، بنابراین طوفان نتوانست آنها را به آنجا برساند.”

به گفته محققان، رسوبات دریایی می تواند نتیجه یک سونامی بزرگ ناشی از یک گسیختگی بزرگ باشد.

در کاوش های باستان شناسی در امتداد ساحل، سازه های صخره ای نیز یافت شده است که توسط امواج ویران شده اند و ممکن است بسیاری از دیوارها به دلیل جریان های شدید رو به دریا فرو ریخته باشند.

پروفسور گاف گفت: «کار باستان شناسی ما نشان داده است که یک تحول اجتماعی بزرگ رخ داده است و جوامع دور از دسترس سونامی بودند.

مردم آن منطقه بیش از 1000 سال طول کشید تا زندگی در ساحل را دوباره زنده کنند، زمانی باورنکردنی که برای غذا به دریا تکیه می کردند.

محققان گفتند: «این قدیمی‌ترین نمونه‌ای است که ما در نیمکره جنوبی پیدا کرده‌ایم، جایی که زمین‌لرزه‌ها و سونامی‌ها عواقب فاجعه‌باری بر زندگی انسان‌ها داشته‌اند و ما می‌توانیم آنجا باشیم.» از تجربه یاد می‌گیریم.

پروفسور گاف قبل از شروع این مطالعه به طور تصادفی سایتی را در جزیره چتم در نیوزلند کشف کرد. او در آنجا چندین سنگ به اندازه ماشین کشف کرد که قدمت آنها به حدود 3800 سال پیش، مصادف با زمان سونامی می رسد.

او گفت: «در نیوزلند، ما گفتیم که این سنگ‌ها فقط می‌توانند توسط یک سونامی از شمال شیلی به اینجا منتقل شوند و چیزی شبیه به یک زلزله 9.5 ریشتری باعث ایجاد آن شد.» او گفت. حالا ما در واقع آن را پیدا کردیم و متوجه شدیم که حق با ما بود.

این تیم امیدوار است که یافته های آنها به مردم کمک کند تا برای زلزله های بزرگ آینده آماده شوند.

وی گفت: «در حالی که زلزله و سونامی عواقب مخربی برای مردم شیلی داشت، جزایر در اقیانوس آرام جنوبی از زمان وقوع سونامی در 3800 سال پیش خالی از سکنه بودند.» اما اکنون همه آنها شلوغ شده اند و بسیاری از آنها جاذبه های گردشگری محبوبی هستند. بنابراین دفعه بعد که چنین رویدادی رخ می دهد، عواقب آن می تواند وخیم باشد، مگر اینکه از این یافته ها درس بگیریم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.