برنامه هایی برای آینده کودکان «ایران» وجود دارد/ مرگ توله سگ بیچاره دور از انتظار نیست

[ad_1]

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی با اعلام اینکه تولد توله سگ «ایرانی» یک اتفاق مهم و بزرگ برای محیط زیست کشور است، گفت: محیط زیست باید برنامه های حفاظتی را ارائه دهد، از «ایران» و توله هایش محافظت کنید.

مرتضی پورمیرزایی در گفت وگو با ایسنا،وی در پاسخ به تلف شدن یکی از توله های “ایرانی” گفت: با توجه به اینکه این اولین نژاد “ایران” است، در وهله اول به دلیل ضعیف بودن یکی از توله ها در هنگام تولد، احتمال تلف شدن آن وجود دارد. دور از انتظار نیست

مدیرعامل انجمن جگوار ایران با بیان اینکه سازمان محیط زیست با عجله جنسیت خود را اعلام کرده و احتمالاً موارد زیر را اعلام کرده است، گفت: نر و ماده تا زمانی که زنده و سالم باشند می توانند برای پرورش مناسب باشند.

وی افزود: بهتر است یوزپلنگ ها نر بیشتری داشته باشند اما نرها نیز می توانند در آینده کمک کنند.

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایران در واکنش به مرگ یوزپلنگ گفت: علت مرگ این یوز هنوز مشخص نیست اما طبق اطلاعات سازمان محیط زیست جگوار مورد بررسی قرار گرفته است کالبد شکافی و دلایل آن مرگ یک مشکل ذاتی است.”

پورمیرزایی در بخشی دیگر از سخنان خود درباره تولد «ایران» – پلنگ اسیر آسیایی – اظهار داشت: مشکل تکثیر در اسارت برای اولین بار در ایران اتفاق افتاد. یوزپلنگ آفریقایی ده ها سال است که در باغ وحش های سراسر جهان نگهداری می شود، اما به دلایل مختلف این اتفاق در ایران رخ نداده است. بنیاد محیط زیست تا دو سال گذشته با استفاده از مشاوران و گروه جدید اصلاح نژاد “ایرانی” با برنامه ای به روز در صدد پیگیری مجدد بوده و خوشبختانه اولین تلاش موفقیت آمیز بوده و در نتیجه سه یوزپلنگ ها به دنیا آمدند

وی با تاکید بر اینکه بنیاد محیط زیست باید برای پرورش توله ها برنامه مناسبی تدوین کند، گفت: باید ببینیم آیا بنیاد محیط زیست برای این توله ها برنامه ای دارد؟ این طرح هنوز اعلام نشده است، اما مسیر ایده آل برای آنها این است که “ایران” در آموزش شکار موفق بوده است، زیرا ایران از کودکی از طبیعت منزوی بوده و هرگز موفق به شکار توله سگ نشده است. مهمتر از همه، آنها باید به نرده های بزرگتر منتقل شوند.

مدیرعامل انجمن جگوارهای ایران تاکید کرد: تولد این جگوارها اگرچه دیرهنگام اما معنای بسیار مهمی دارد. مهم این است که برای آینده آنها برنامه داشته باشیم، فقط داشتن آنها بدون برنامه فایده ای ندارد زیرا یوزپلنگ ها در اسارت به دنیا می آیند و بزرگ می شوند و اگر برنامه ای برای حفظ آنها نداشته باشیم فقط بهایی است که باید بپردازیم. .

وی افزود: توله ها در طبیعت حدود 18 ماه با مادر خود زندگی می کنند، بنابراین از امروز باید به فکر 18 ماه آینده باشیم که یوزپلنگ ها باید جدا شوند.

پورمیرزایی افزود: این جگوارها در حال حاضر نمی توانند در طبیعت رها شوند و باید تلاش کنیم تا با کمک آنها به جمعیتی پشتیبان در اسارت برسیم و به فکر تجدید جمعیت باشیم، حیات وحش را بازگردانیم و نسل ها در طبیعت رها کنیم. تنها پلنگ ماده ما تا به امروز داریم که توانسته است به طور طبیعی جفت گیری کند و زایمان کند.

او گفت: «ایران حدود پنج سال دارد. در آفریقا تجربه شده است که یوزپلنگ ماده در سن 14 سالگی تولید مثل می کند، اما این بستگی به نحوه نگهداری آنها دارد.

پورمیرزایی در پاسخ به این سوال که آیا توله ها جدا از مادر بزرگ می شوند؟ وی بیان کرد: توله ها جدا از سگ مادر به روش سزارین بزرگ می شوند، اما باید هر چه سریعتر مادر را معرفی کرد تا از توله ها مراقبت و شیردهی شود. اما تاکنون آنها را نپذیرفته است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.