برق خورشیدی شاهچراغ الگویی برای کشور استایسنا/ فارس مدیرعامل شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر با اشاره به اجرای طرح نصب سیستم تولید برق خورشیدی در پشت بام صحن مطهر حضرت شاهچراغ (ع) از این اقدام به عنوان الگویی برای فرهنگ سازی یاد کرد. توسعه این سیستم ها در کشور

یدالله حقیقی در دیدار مدیران بخش برق استان فارس با تولیت آستان مقدس حضرت شاهچراغ (ع) با اشاره به تاریخچه تولید انرژی خورشیدی در استان فارس و جنوب کشور گفت: فارس 70 مگاوات است. ظرفیت خورشیدی تا 2000 مگاوات افزایش و توسعه است، به عبارت دیگر برای دو برابر شدن ظرفیت تولید برق اتمی بوشهر، می‌توانیم در فارس انرژی خورشیدی داشته باشیم و موضوع با جدیت در حال پیگیری است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر با بیان اینکه نیاز به تولید انرژی پاک بر هیچکس پوشیده نیست و برای حفظ محیط زیست و ادامه تولید و تولید انرژی خورشیدی باید با جدیت دنبال شود، افزود: در حوزه انرژی های پاک باید پیگیری شود. ، از منابع متعددی در فارس و در جنوب کشور باید استفاده کرد.

وی با یادآوری اینکه استان فارس مسیر تبادل انرژی شمال و جنوب کشور است، گفت: 80 درصد انرژی کشور از استان های فارس و بوشهر مبادله می شود که ظرفیت تولید انرژی در منطقه است که 9 هزار مگاوات و مصرف فارس است. در اوج مصرف تابستان 5 هزار است. ظرفیت 600 مگاوات است اما با توجه به جهانی بودن شبکه و نیاز سایر استان ها در پیک مصرف دچار خاموشی شدیم.

آقای حقیقی با بیان اینکه علیرغم ظرفیت تولید برق موجود در کشور، کمبود انرژی پابرجاست و کمبود انرژی در سال های اخیر افزایش یافته است، گفت: ظرفیت تولید برق کشور را نیز اضافه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این رقم بزرگی است و به تنهایی توسط دولت محقق نمی‌شود، بنابراین مشارکت و همکاری همه دستگاه‌های مسئول و سرمایه‌گذاران خصوصی در این زمینه مهم است.

آقای حقیقی با اشاره به اینکه دولت مصمم است 5000 مگاوات از این پول را برای احداث نیروگاه جدید تامین کند، گفت: تحویل 10000 مگاوات برق با همکاری صنایع و سرمایه گذاری در انرژی پاک برای بارگذاری برنامه ریزی شده است. بخش عمده ای از این بخش بر تامین انرژی خورشیدی متمرکز شده است که با استقبال خوبی از سوی صنعتگران و سرمایه گذاران مواجه شده است و اکنون آماده ایجاد ظرفیت بیشتر است.

وی با یادآوری امکان ایجاد نیروگاه های پاک مناطق مختلف کشور، گفت: سامانه تولید حدود 700 مگاوات انرژی خورشیدی در فارس نصب و مورد استفاده قرار گرفته است، اکنون مکه شاهچراغ با نصب سلول های خورشیدی در فرهنگ سازی ساختمان فعالیت خواهد کرد. حدود 8 تا 10 درصد از نصب منظومه شمسی در این معبد مقدس انجام شده و مابقی در حال انجام است.

تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) ضمن اعلام آمادگی برای اجرای طرح تامین، تولید برق و نصب آینه خورشیدی بر بام این معبد مقدس، گفت: امروز وابستگی به برق و انرژی های احتمالی است. مصرف “از کوچکترین کارخانه تا بزرگترین سازه های صنعتی، ارتباطات و مخابرات، کشاورزی و تجارت همه به مصرف برق و انرژی بستگی دارد.

حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری با بیان اینکه طی 4 دهه گذشته ایران در بخش برق تغییر کرده و زیرساخت‌های تولید، انتقال و توزیع را ایجاد کرده است، این موضوع را از برکات نظام اسلامی دانست و گفت: امروز مزیت برق را در دورافتاده ترین روستاها.» می توان گفت انقلابی در این منطقه رخ داده است.

وی در عین حال با اشاره به استفاده روزافزون از لوازم برقی در کشور، تامین برق را یک نیاز رایج دانست و گفت: با این حال باید زیرساخت ها توسعه یابد، اگر در این زمینه سهل انگاری شود، نمی توان این حوزه را نادیده گرفت. حوزه زیرساخت، «اگر اتفاقی بیفتد، باید جبران شود.

کلانتری با تاکید بر تلاش بیشتر برای صادرات برق، این اقدام را از نظر سیاسی بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و تاکید کرد: کشور ما توانایی و استعداد افزایش مبادلات سیاسی، ارزش و فرهنگ را با صادرات برق دارد.

تولیت آستان مقدس حضرت شاهچراغ (ع) با بیان اینکه امروز مشکل برق یک معضل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است، افزود: فارس شایسته است مازاد خروجی را به سایر استان ها و شبکه سراسری کشور ارسال کند. تولید برق در فارس و جنوب کشور به سایر استان ها ارسال می شود. ساخت نیروگاه خورشیدی در آستان حضرت شاهچراغ (ع) جنبه الگوسازی و فرهنگ سازی دارد که سایر ادارات در آن مشارکت داشته باشند و این کار تکرار شود.

کلانتری با اشاره به سفر خود به چین افزود: ساختمان های زیادی در چین برق تولید می کنند، دشت ها و کوه های این کشور انرژی پاک تولید می کنند، این الگویی است که باید از آن استفاده کنیم، جنوب کشور و فارس زمینه خوبی است. آنها باید انرژی خورشیدی تولید کنند و باید بیشتر از آن استفاده شود.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.