برای خونسردی بمیر! – ایسنا

[ad_1]

با شروع تابستان یکی از خطراتی که مردم با آن مواجه هستند، آسیب در هنگام نصب و نگهداری کولرهای آبی و گازی، خطراتی مانند سقوط از ارتفاع، برق گرفتگی و … است که سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران نسبت به آن هشدار داد. منتشر شد.

سیدجلال ملکی در گفت وگو با ایسنا، وی در خصوص خطرات راه اندازی کولرهای آبی و گازی تصریح کرد: ایام گرم سال فرا رسیده است و در این ایام هموطنان در حال راه اندازی وسایل سرمایشی برای منازل و اماکن هستند، کار خود را انجام می دهند از جمله انواع تجهیزات از جمله آب، گاز و هوا تهویه مطبوع

وی گفت: برخی از ساختمان های جدید مجهز به سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی هستند که با استفاده از همین سیستم، دمای کل ساختمان را تنظیم می کنند. . البته برخی از هموطنان نیز در واحدهای خود از کولر گازی استفاده می کنند که در این زمینه باید به چند نکته اشاره کرد.

یک کولر گازی استاندارد بخرید

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران درباره نکاتی که در هنگام سرویس و خرید کولر گازی باید رعایت شود، گفت: این واحدها باید از درجه استاندارد و با خدمات پس از فروش عرضه شوند و نمایندگی های مجاز نیز به موقع به آنها مراجعه کنند. «برای انجام خدمات لازم بر روی آن. البته در برخی موارد تنها امکان بازکردن شاسی و بدنه برای شستشوی آن وجود دارد، می توان اقداماتی را انجام داد که باید پس از قطع کامل برق انجام شود. در هر صورت دستکاری در سیستم های الکتریکی و کمپرسور این دستگاه ها کاری خطرناک و کاملا تخصصی است.

وی با تاکید بر اینکه هنوز اکثر هموطنان در سراسر کشور از کولرهای آبی استفاده می کنند و بسیاری از آنها با گرم شدن هوا این واحدها را خودشان نصب و نگهداری می کنند، گفت: کمی بی احتیاطی در این کار می تواند منجر به حوادث ناگوار شود. هر ساله با شروع تابستان بر تعداد تصادفات کولر گازی افزوده می شود و این افزایش به این دلیل است که اکثر استارت های کولرگازی تخصص لازم را ندارند. در این حوادث عده ای مجروح و یا حتی جان خود را از دست دادند.

مورد عجیب کولر آتش نشانی

ملکی گفت: اکثر تصادفات کولر گازی به دو دسته برق گرفتگی و آتش سوزی تقسیم می شوند که بیشترین تصادفات مربوط به برق است. این بدان معناست که بیشتر این حوادث مستقیماً توسط منبع برق AC ایجاد می شوند یا از طریق برق مشتق می شوند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: تماس با کارشناسان برای راه اندازی کولر گازی نیز عوارضی دارد و باعث بروز حوادث بعدی می شود.

برای خونسردی بمیر!

لال لکی

وی ادامه داد: قبل از راه اندازی مجدد کولر گازی، توصیه می شود ظاهر خارجی کولر گازی را بررسی کنید. اگر خیلی فرسوده و پوسیده است و نمی تواند بیشتر کار کند، باید تعویض شود. یک بدنه پوسیده، خرد شده و شکسته می تواند به غلاف سیم آسیب برساند و در نهایت یک اتصال ایجاد کند. بهتر است در ابتدای هر دوره قطعات مصرفی کولر گازی مانند شیلنگ مکش و تسمه که دیگر کیفیت لازم را ندارند تعویض کنید.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و ایمنی شهر تهران با اشاره به خطراتی که کولر گازی برای کودکان دارد، گفت: به هیچ عنوان اجازه ندهید کودکان به کولر گازی دست بزنند، زیرا علاوه بر این قطعات می توان به آن انرژی داد. آنها می توانند دست کودکان را قطع کنند و همچنین ممکن است آسیب ببینند.

ملکی با تاکید بر اینکه هنگام خاموش بودن کولر باید سرویس و راه اندازی شود، گفت: زمانی که برای سرویس کولر به سطح پشت بام می رود و کلیدهای روشن و خاموش کولر گازی نمی گیرد داخل دستگاه است. باید تاکید کرد: مطمئن شوید که هیچکس بدون هماهنگی و هماهنگی های لازم در این زمینه کولر گازی را روشن نکند. حتی هنگام سرویس کولر گازی کنتور برق باید خاموش باشد.

مراقب تسمه خنک کننده باشید

به گفته وی، تسمه کولر باید قبل از استارت از بدنه خارج شود، در مواقعی که موتور کولر روشن شده است، پدیده آسیب دیدگی دست و انگشت وجود دارد.

ملکی با بیان اینکه خطرناک ترین کار قسمت برق کولر است، گفت: در اتصال سیم فاز و نول باید دقت زیادی شود. برای این منظور باید از فازمتر استفاده شود و هرگز نباید با دست یا بدنه برای تست فاز و صفر استفاده شود. موارد زیادی از جاری شدن آب داخل تشت و بدنه کولر به دلیل عدم تشخیص صحیح فاز و نول وجود داشته است که به محض دست زدن به کولر گازی برق گرفتگی می شود.

وی بیان کرد: استفاده از سیم های برق مستحکم و استاندارد و متناسب با ظرفیت مصرفی کولر ضروری است. گاهی اوقات برای یک کولر کوچک از سیم ضعیف استفاده می شود و پس از مدتی تصمیم به تعویض کولر ضعیف با یک کولر قوی تر گرفته می شود. در این صورت باید کابل برق کولر گازی تعویض شود و کابل جدید مناسب برای کولرگازی های قوی باشد. همچنین حتما از دستکاری سیم کشی خودداری کنید، از سیم چند رشته ای و نوار چسب استفاده کنید. نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که برای جلوگیری از برق گرفتگی بهتر است روی پریزهای جعبه برق یک روکش لاستیکی داشته باشید. این پایه ها هرگز نباید زنگ زده یا فرسوده شوند.

ملکی ادامه داد: هر گونه اتصال در برق کولر گازی می تواند باعث آتش سوزی شود و وجود مواد قابل اشتعال در داخل کولر گازی مانند نی، تسمه، سیم، روکش های روغنی و پلاستیکی باعث رشد سریع آتش سوزی می شود. در برخی موارد، آتش، دود و گرما از طریق مجرای تهویه مطبوع به داخل دستگاه پخش می شود و اگر مواد قابل احتراق مانند پرده، کابینت یا تجهیزات دیگر در نزدیکی دستگاه باشد، احتمال آتش سوزی در داخل دستگاه وجود دارد. در بسیاری از موارد عیب و نقص الکتریکی باعث سوختن سیم‌ها و سیم‌های برق می‌شود و دود و گرما از کانال کولر وارد دستگاه می‌شود. هر گاه بوی سوختگی از کولر گازی استشمام شد، باید فورا دستگاه را خاموش کرده و بررسی کنید.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه پمپ آب و ژنراتور نیز دو وسیله الکتریکی خطرناک و خطرناک کولر گازی هستند، گفت: هنگام کار باید بسیار مراقب باشید، نگران نشت آب نباشید و منبع برق را وصل کنید. اگر این پوشش ها آسیب دیده و معیوب هستند باید تعویض شوند. همچنین باید از ریختن و شستن قطعات الکتریکی مانند ژنراتورها، پمپ های آب و جعبه های توزیع برق خودداری کنید.

وی در خصوص ایمنی تسمه کولر گفت: تسمه کولر باید به طور کامل تنظیم شود. اگر خیلی سفت باشد، به دینام فشار وارد می کند و احتمالاً ژنراتور را به هم متصل می کند و آتش می گیرد. همچنین توصیه می شود قبل از راه اندازی کولر، قطعات متحرک مانند یاتاقان ها را روغن کاری و روغن کاری کنید، اما روی ژنراتور و پمپ آب روغن نریزید.

ملکی گفت: پس از مدتی بر اثر بارش باران و آفتاب، بوم کولر پوسیده، سوراخ شده و احتمال ورود پرندگان و حیوانات به کانال کولر وجود دارد. آنها اغلب متوجه نمی شوند، اگر قبل از راه اندازی کولر، باید از سالم بودن بوم و خالی بودن ظرف آن اطمینان حاصل کرد.

وی با تاکید بر لزوم بررسی سلامت شیر ​​آب و سیستم قطع آب اواپراتور یا شناور گفت: بررسی نشتی شیر آب ضروری است. وجود رطوبت در اطراف کولر مخصوصاً در صورت وجود اتصال برق، خطر برق گرفتگی را چندین متر افزایش می دهد.

وی با اشاره به افزایش فشار برای کنتور در ساعات اوج مصرف بیان کرد: استفاده از کولر همراه با برخی وسایل برقی دیگر به ویژه در ساعات اوج مصرف می تواند فشار مضاعفی را برای کنتورهای برق در صبح منزل ایجاد کرده و باعث آسیب یا تصادف به ساعت شود. . برای جلوگیری از حوادث احتمالی باید توان کنتور و توان مصرفی تجهیزات را در نظر گرفت.

خنک تر و خطر سقوط

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران درباره خطرات دیگر خدمات تهویه مطبوع که حتی افراد حرفه ای را نیز تهدید می کند، گفت: گاهی اوقات خطرات با شرایط برق ارتباطی ندارد. در برخی موارد کولر گازی در موقعیت های بلند مانند دیوار، بالکن، طاقچه قرار می گیرد، افرادی که برای نگهداری کولر گازی مراجعه می کنند باید در مکان های خطرناکی باشند که احتمال سقوط آن وجود دارد. در چنین مواقعی باید به جای ایستادن در لبه بالکن ها و پنجره ها از نردبان یا چهارپایه استفاده کرد و فرد را با طناب و طناب به نقطه ای بست.

آقای ملکی افزود: همچنین سقوط کولر از جمله مواردی است که می تواند حادثه ساز شود، بنابراین کولر گازی باید در جایی قرار گیرد که احتمال سقوط وجود دارد و در صورت اجبار مهار شود.

به گفته وی، بهتر است پس از اتمام فصل گرمایش و استفاده، تمام آب داخل کولر تخلیه شود، زیرا ایستادن آب در داخل کولر باعث پوسیدگی بدنه و سولفاته شدن پمپ آب می شود که می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. . کولر گازی و سایر وسایل موجود برای آسایش و راحتی ما هستند و باید با نحوه استفاده بهینه و مناسب از طول عمر این وسایل و ایمنی و سلامت خود اطمینان حاصل کنیم.

وی همچنین در مورد کولرهای گازی به صراحت اظهار داشت: به طور کلی برای نگهداری و نصب کولرهای گازی باید از تکنسین ها و کارشناسان متخصص در بسیاری از موارد مانند کنترل کولرها استفاده کرد. خطر برق گرفتگی در مورد کولرهای آبی، کولرهای گازی نیز وجود دارد و مردم باید توجه ویژه ای داشته باشند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.