برای جلوگیری از سرقت باید علت را شناسایی کرد

[ad_1]

یک وکیل دادگستری با بیان اینکه در حد امکان در نظام کیفری کشور خلأ قانونی برای مبارزه با سرقت از هر نوع وجود ندارد، گفت: آنچه مهمتر است مجازات است. نمی توان به تنهایی برای مبارزه با جرم استفاده کرد.علل اقتصادی و اجتماعی جرم را دزدی بشناسید و آنها را از بین ببرید.

محمدصادق آل محمد در گفت وگو با ایسنا، در رابطه با آمار افزایش سرقت در ایران وی گفت: از جمله جرایم مهم علیه اموال و مالکیت که موجب برهم زدن نظم اجتماعی و ایجاد ناامنی می شود سرقت است که در انواع و اقسام مختلف رخ می دهد.

او ادعا می کند که مبارزه با سرقت فقط از طریق مجازات قانون امکان ندارد، اما باید ریشه یابی و علت این جنایت را مشخص کرد و با آن مبارزه کرد، بدون شک در بروز و ارتکاب انواع جرایم مالی، عمده به ویژه سرقت، مؤثر است. کاهش درآمد و افزایش فقر مسلماً عواملی هستند که منجر به پیدایش و وقوع سرقت می شوند و نوسانات اقتصادی تأثیر مستقیمی بر جرم و جنایت مالی دارد، بالعکس، یعنی اگر با افزایش سطح زندگی، جرایم مالی کاهش یابد.

این وکیل دادگستری گفت: بررسی عناصر تشکیل دهنده جرم باید حداکثر انجام شود تا جرمی رخ ندهد. در حال حاضر خلأ قانونی در نظام کیفری کشور برای مبارزه با سرقت از هر نوع وجود ندارد، اما آنچه مهمتر از مجازات است، شناخت علل اجتماعی و اقتصادی سرقت است، مجرمان اقدام به سرقت و حذف آنها می کنند. هدف از پیشگیری از جرم باید شامل اقداماتی برای حذف یا کاهش علل جرم باشد. اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم یکی از وظایف قوه قضائیه است و این امر زمانی محقق می شود که عوامل وقوع جرم شناسایی و رفع شوند.

آل محمد با بیان اینکه باید با توجه به اینکه بیکاری، تورم و فقر و گرانی از عوامل موثر در دزدی هستند برخورد مناسبی صورت گیرد، در پایان می گوید: سارقان از نظر مجازات زیر ما با هیچ نقص قانونی مواجه نیستیم. یا خلأ، اما از نظر نحوه مبارزه با این جنایت، مبارزه با عوامل آن و جلوگیری از وقوع آن در جامعه، اقدامات علمی لازم ضروری است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.