بازنشستگان و کارمندان قمی با عیدی خود چه می کنند؟!

[ad_1]

ایسنا/ قم بوی عید در شهر می پیچد تا بازنشستگان و کارمندان عادی بتوانند عیدی را بگذرانند، منتظر عیدی هستند که دولت به آنها وعده داده است تا بتوانند بخشی از هزینه های معمول را تامین کنند. نوروز.

با ورود به نیمه زمستان و بوی و حال عید آرام آرام در شهر و اطراف آن، بازنشستگان و کارمندان عادی چشم به راه عیدی هستند که دولت به آنها قول داده است بتوانند بخشی از هزینه های خود را خرج کنند. شامل سفارشی سازی های نوروزی است.

در شرایط فعلی که تورم همچنان بالای 40 درصد است، متأسفانه امسال یکصد هزار تومان ارز کشور به عیدی سال گذشته اضافه شد و این مبلغ به یک میلیون و 600 هزار تومان افزایش یافته است، در ازدواج 400 هزار تومان دیگر است. در این مبلغ اضافه خواهد شد.

برای اینکه ببینیم این عیدی چقدر می تواند هزینه های معمول و ضروری عید را پوشش دهد، یک ماشین حساب می گیریم و شروع به محاسبه و رزرو می کنیم.

ابتدا هزینه را قبل از عیدی محاسبه می کنیم:

اگر دو قالیچه 12 متری دارید و تصمیم دارید نزدیک عید آنها را به قالیشویی بدهید، طبق آنچه که انجمن قالیشویی اعلام کرده است، باید حدود 250 هزار تومان برای آن هزینه کنید. البته اگر در آپارتمان زندگی نمی کنید، می توانید فرش را خودتان تمیز کنید و به جای هزینه قالیشویی، هزینه مواد شوینده و مصرف آب را محاسبه کنید.

به طور معمول قیمت آجیل مخلوط از 180000 تا 300 هزار است، حالا اگر بخواهید دانه بدون بوی بد بخرید و پسته و بادام داشته باشید باید کیلویی 250000 خرج کنید.

اگر از پدربزرگ ها و مادربزرگ های فامیلی هستید یا جزو خانواده هایی هستید که زیاد مسافرت می کنید، برای دو هفته عید به حداقل دو کیلوگرم آجیل نیاز دارید، پس با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهید شد که عیدی شما 500 هزار تومان است. برای آجیل مصرف می شود

اما گوش بچه های امروزی به تورم و گرانی عادت کرده و طعم این دیو را هم چشیده اند; اما باز هم با نزدیک شدن به عید نمی توانی آنها را قانع کنی که لباس و کفش نو نوروزی نخرند و خرید یک ست کامل لباس برای یک بچه شش هفت ساله 500 تومان دیگر از عید شما تمام می شود. البته این در شرایطی است که شما فقط یک فرزند دارید و هنوز شعار بچه دار شدن برایتان مهم نیست. البته فراموش نکنید که به ازای هر فرزند 150000 تومان به مبلغ عیدی شما اضافه می شود.

بر اساس سطح تنظیمی بازار میوه شب عید، سیب به ازای هر کیلوگرم 10 هزار تومان و پرتقال 10 هزار تومان اعلام شده و قیمت خیار در بازار 15 هزار تومان در کیلوگرم است. حالا اگر تصمیم دارید چهار کیلو پرتقال و سیب و دو کیلو خیار ببینید و برای زیارت عید باید 110 هزار تومان اضافی خرج کنید و این رقم به اضافه دو کیلو فلفل. شیرینی حداقل 120000 تومان آب مصرف کنید که حدود 1.5 میلیون تومان از عید شما مصرف شده است.

بر اساس قیمت اعلام شده از سوی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرآورده های پروتئینی قم، قیمت روز مرغ 30 هزار تومان و گوشت قرمز 150 هزار تومان و قیمت ماهی هم اکنون کیلویی 90 هزار تومان در بازار است. پائلا کوچک با ماهی برای خانواده کوچک سه نفره شما؛ برای خرید ماهی باید 180 هزار تومان هزینه کنید و 250 هزار تومان دیگر هم خرج عیدی شما می شود که شامل برنج و سایر مواد مصرفی می شود.

البته این محاسبات این است که اگر خدای ناکرده نمی خواهید مهمانی بگیرید; چون در این صورت به گوشت و مرغ و برنج بیشتری نیاز دارید و با یک محاسبه ساده متوجه می شوید که این عیدی را از خیلی جاهای دیگر باید بگیرید.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.