ایران دارای بیشترین موارد کشف مواد مخدر در جهان است

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: بیش از 90 درصد تریاک، 70 درصد مرفین و 30 درصد هروئین جهان در ایران کشف شده است. این آمار نشان می دهد که ایران در برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر بسیار جدی است.

محمدحسین صالحی روز شنبه 23 بهمن ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: با توجه به فضای تعامل میان نهادهای اطلاعاتی و پشتیبانی قضایی، تعداد کشفیات مواد مخدر در آب مطلوب است. کارآگاهان در 10 ماهه امسال بیش از 35 تن مواد مخدر کشف کردند. از آنجایی که مرز استان ایمن است نسبت به داخل استان در مرز اکتشاف کمتری داشته ایم. در واقع بیشتر کشفیات مربوط به داخل استان است. علاوه بر این، بیشتر کشفیات مربوط به تریاک و ماری جوانا، هروئین، مورفین و شیشه در رده های بعدی قرار می گیرند. در سال گذشته نسبت به سال 98 14 درصد افزایش کشفیات مواد مخدر داشتیم.

وی افزود: بیش از 17 هزار قاچاقچی و معتاد متجاهر در 10 ماهه سال جاری دستگیر شدند که از این تعداد 7390 نفر قاچاقچی و خرده فروش و بیش از 9600 نفر معتاد متجاهر بودند. 7967 عملیات برای این دستگیری ها انجام و 66 باند در این 10 ماه منهدم شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی بیان کرد: تخمین زده می شود که حدود 9 هزار معتاد متجاهر در استان وجود داشته باشد که از این تعداد حدود 7 هزار نفر در مشهد معتاد هستند. تا 6 ماهه اول سال 1399 ظرفیت کافی برای نگهداری و درمان این معتادان را داشتیم. در یک سال گذشته کارهای خوبی انجام شده و اکنون حدود 5000 نفر ظرفیت داریم. 6 مرکز منطقه ای در شهرستان های استان ایجاد شده و 2 مرکز دیگر در دست ساخت است. این ظرفیت سازی به صورت مستمر انجام خواهد شد.

صالحی گفت: در جلسه 29 دی ماه سال جاری با اصرار استاندار خراسان رضوی تصمیم جدی گرفته شد که تمامی معتادان استان در اولویت جمع آوری شهر مشهد باشند. پس از این جلسه 2 کار به صورت موازی انجام شد. اول اینکه ظرفیت مراکز توسعه یافته است و دوم اینکه مجموعه از 10 روز پیش شروع شده است. در این 10 روز بیش از 800 نفر در شهر مشهد تجمع کردند. هر هفته یک یا دو طرح جمع آوری می شود و امیدواریم تا پایان سال هیچ معتادی در استان وجود نداشته باشد.

وی در مورد معتادان زن نیز گفت: یکی دیگر از تصمیمات خوبی که با تاکید استاندار در حوزه بازپروری گرفته شده این است که همه معتادان زن باید به هر نحوی جمع آوری شوند، شاید. امروز، ما عملاً زنی معتاد به شکل سابق خود – مانند یک کلنی – نداریم. در حال حاضر بیش از 700 زن معتاد به مواد مخدر در بازداشتگاه های مشهد وجود دارند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی که به موضوع توانمندسازی معتادان متجاهر می پردازد، تصریح کرد: کسانی که در چرخه توانمندسازی قرار دارند کمتر به سمت اعتیاد باز می گردند. حبس معتادان متجاهر تا یک سال و در صورت تصویب مصوبه اخیر شورای اجتماعی کشور این سقف به دو سال افزایش می یابد. اولین پروژه کمپ خیرساز با ظرفیت 300 نفر را در دی ماه کلنگ زنی کردیم و ساخت و تجهیز این مرکز توسط خود خیر انجام می شود. این پروژه در ماه آینده به بهره برداری می رسد. در توانمندسازی نیز حضور حامیان مالی داریم، مشارکت و کمک خیرین در این حوزه بسیار مهم است.

صالحی افزود: کار معتادان به قدری پیچیده و گسترده است که تنها تعداد انگشت شماری از دستگاه های دولتی نمی توانند دور هم جمع شوند و به این معضل رسیدگی کنند و همه باید کمک کنند. ما خواستار حضور مردم در دو حوزه پیشگیری و حفاظت هستیم. بر اساس آمارهای موجود، نرخ اعتیاد در سطح استان 2.7 درصد است، یعنی 97.3 درصد از جمعیت سالم در معرض خطر بیماری هستند. مردم درگیر مشکلاتی مانند افسردگی و مشکلات اقتصادی با اعتیاد هستند. با کمک مردم و خیرین در این دو حوزه، اکثر مشکلات مربوط به اعتیاد حل خواهد شد. از مردم و خیرین می خواهیم ما را یاری کنند چرا که امروز اولویت اصلی همه آسیب های اجتماعی معضل اعتیاد است.

وی ادامه داد: در خصوص خرده فروشان قانونی وجود ندارد که بتوان با آن اقدام قاطعی انجام داد. ستاد مبارزه با مواد مخدر دولت و وزارت دادگستری برای برخورد با خرده فروشان در دو سال گذشته در حال تدوین لایحه هایی برای اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر بوده اند که امیدواریم درها را برای مسئولان و قضات با خرده فروشان باز کند. تصویب و اعلام می شود. .

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی افزود: ایران کشوری است که بیشترین کشفیات مواد مخدر را در جهان دارد. بیش از 90 درصد تریاک، 70 درصد مرفین و 30 درصد هروئین جهان در ایران کشف شده است. این آمار نشان می دهد که ایران در برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر بسیار جدی است. شناسایی دارایی ها و آسیب رساندن به پایگاه مالی قاچاقچیان اکنون در اولویت نیروهای ضد شورش و قوه قضائیه است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.