ایالات متحده نیمی از سپرده های بانک مرکزی افغانستان را به قربانیان 11 سپتامبر پرداخت می کند


جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، نیمی از دارایی های مسدود شده بانک مرکزی ایالات متحده در موسسات مالی ایالات متحده را مصادره و به بازماندگان 11 سپتامبر پرداخت کرد.

به گزارش ایسنا، میزان پولی که در آمریکا نگهداری می شود معادل 7 میلیارد دلار است که پس از فروپاشی دولت مرکزی افغانستان در ماه اوت توسط واشنگتن مسدود شد و نیمی از 3.5 میلیارد دلار باقی مانده صرف “کمک های بشردوستانه” می شود. در افغانستان و نیمی دیگر به بازماندگان 11 سپتامبر خواهد رسید.

اقتصاد افغانستان در ماه‌های پس از خروج کامل نیروهای آمریکایی و ناتو با چالش‌های جدی مواجه است و بسیاری از کمک‌های بین‌المللی به دلیل حضور طالبان در افغانستان به حالت تعلیق درآمده است. نتیجه چنین روندی شکل گیری یک بحران عمیق انسانی در افغانستان است و سازمان های بین المللی هشدار می دهند که مردم این کشور در خطر گرسنگی قرار دارند.

به گزارش یورونیوز، در ماه های اخیر و پس از روی کار آمدن طالبان، دولت های غربی مذاکرات زیادی با مقامات این گروه انجام داده اند، اما هنوز هیچ نتیجه عملی در مورد به رسمیت شناختن دولت جدید طالبان در افغانستان به دست نیامده است. نمایندگان طالبان خواهان آزادسازی کمک های مالی به دولت سابق افغانستان هستند، در حالی که دولت های غربی از این گروه می خواهند تا از احترام جهانی به حقوق بشر، آزادی بیان و حقوق، آموزش و اشتغال برای زنان و دختران اطمینان حاصل کنند.

مجموعه این شرایط کشور را در ماه‌های اخیر با بحران‌های فزاینده‌ای روبه‌رو کرده و فقر و مشکلات اقتصادی برای مردم آن سختی‌های بسیاری را به همراه داشته است.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.