اوکراین ویران شده است اما روسیه بازنده است

[ad_1]

یک کارشناس مسائل بین‌الملل می‌گوید: «روسیه هنوز به اهداف خود در جنگ اوکراین نرسیده است و هزینه این جنگ بسیار بالاست.» در واقع جنگ در اوکراین برنده نیست و همه طرف‌ها باید متضرر شوند. ، این کشور یکی از بزرگترین بازنده های این جنگ است.

رضا ذبیحی در گفت وگو با ایسنا، درباره عواقب جنگ اوکراین و تاثیرات آن بر نظام بین الملل و کشورهای درگیر جنگ، اظهار کرد: اوکراین در این چند وقت اخیر به کشوری ویران شده تبدیل شده است، سه ماه جنگ یعنی اینکه مردم و دولت اوکراین بیشترین آسیب را دیدند. «آنها شاهد این جنگ هستند.

وی گفت: کشورهای غربی به ویژه اروپا به شدت تحت تاثیر این جنگ قرار گرفته اند. هجوم گسترده آوارگان به کشورهای همسایه اوکراین و پیامدهای این جنگ بر وضعیت بازارهای انرژی از مستقیم ترین پیامدهای این جنگ برای کشورهای اروپایی است.

این استاد روابط بین الملل افزود: روسیه با آغاز جنگ در اوکراین ریسک بزرگی کرد به طوری که پس از گذشت نزدیک به سه ماه از این جنگ، مشخص شد که تا رسیدن به اهداف خود در جنگ اوکراین، اوکراین فاصله زیادی دارد. “

ذبیحی ادامه داد: کشورهای اروپایی و غربی با وجود عواقب قابل توجهی که برای آنها به همراه خواهد داشت، اکنون قصد دارند صادرات نفت روسیه را به صفر برسانند که احتمالاً تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد روسیه خواهد داشت.

وی گفت: یکی دیگر از اقدامات احتمالی کشورهای غربی تلاش برای یافتن جایگزین برای گاز روسیه است و در این راستا باید به انرژی های پاک و انرژی های تجدیدپذیر توجه بیشتری شود تا نیازی به آن نباشد. در بازار انرژی روسیه

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: البته تحریم نفت و گاز روسیه تبعات قابل توجهی برای کشورهای اروپایی خواهد داشت چرا که اروپا 25 درصد نفت مورد نیاز و 45 درصد نیاز نفت را تامین می کند.تقاضای گاز از روسیه. در هاله ای از ابهام باقی می ماند.

ذبیحی تصریح کرد: سایر اقدامات کشورهای صنعتی و اقتصادهای بزرگ جهان علیه صنعت روسیه و نظام بانکی و مالی آن و تحریم ها علیه این نزدیکی ها به پوتین از دیگر مواردی است که فشار بر نظام اقتصادی و سیاسی روسیه را افزایش می دهد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بنابراین دامنه پیامدهایی که جنگ اوکراین بر روسیه دارد، این کشور را به ویژه از نظر اقتصادی تحت فشار قرار خواهد داد و در صورت عدم تحقق اهداف کشور در جنگ اوکراین، احتمالا روسیه مهمترین قربانی خواهد بود. از جنگ
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: میزان اتحاد کشورهای صنعتی برای اعمال تحریم های گسترده تر علیه روسیه از یک سو و مدت زمان جنگ از سوی دیگر نیز به عنوان انواع توافق های احتمالی برای پایان دادن به جنگ مهم است. جنگ یکی از مهمترین عوامل است.» نتیجه جنگ اوکراین با روسیه را تعیین خواهد کرد.

ذبیحی تصریح کرد: ایران نیز از جمله کشورهایی است که تحت تاثیر آثار و پیامدهای جنگ اوکراین قرار نگرفته است. یکی از مهم ترین پیامدهایی که گفته می شود این جنگ برای اوکراین خواهد داشت، تأثیر آن بر نتیجه مذاکرات برای احیای شورای امنیت سازمان ملل است. در حالی که برخی با اظهارات صریح همه طرف‌ها استدلال می‌کنند که تاثیر آن قابل‌توجه خواهد بود، اما واضح است که مسائل دیگر عامل اصلی اختلاف و احیا نشدن برجام تاکنون است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: البته جنگ اوکراین اگرچه تاثیرات مخرب خود را غیرقابل انکار بر بیشتر کشورها گذاشت، اما در هر صورت توانست فرصت هایی را برای تعدادی از کشورها از جمله ایران فراهم کند.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: تحریم احتمالی نفت و گاز روسیه یکی از مهم ترین فرصت هایی است که طبیعتا در حوزه صادرات نفت و گاز پیش روی رقبای روسیه قرار می گیرد و اگر مثلا کشوری از این موضوع استفاده نکند. فرصت، سایر رقبا از آن استفاده خواهند کرد. بنابراین ایران نیز می تواند از این فرصت برای توسعه بازار به ویژه در زمینه صادرات گاز استفاده کند. البته این موضوع به شرط لغو تحریم های بین المللی علیه ایران مهم است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.