اولویت اصلی جهاد تبیینی تاریخ است

[ad_1]

گلعلی بابایی، نویسنده، پژوهشگر و خاطره نگار دفاع مقدس، یکی از اولویت های کلیدی «جهاد تبیینی» را تاریخ نویسی و مستندسازی وقایع تاریخی می داند.

به گزارش ایسنا، به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، «بین آنها – ما در این جبهه کجا و کجا؟» 1400/11/03
«جهاد تبیین شده» موضوعی است که در ماه‌های اخیر بارها در بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر آن تأکید شده و رهبر معظم انقلاب اسلامی ابعاد مختلفی از آن را بیان کرده‌اند. «جهاد تفسير» طلبگي است. «جهاد تبیین شده» تکلیف قطعی و واجب فوری است و هرکسی می تواند[باید اقدام کند]. » 1400/11/19

خطاب به همه آحاد جامعه در جنگ رسانه ای دشمن علیه واقعیت انقلاب اسلامی مردم ایران و ممکن است نقشی داشته باشد. اما مسئولین در این زمینه مسئولیت سنگین تری دارند. گفتگوی زیر با گلعلی بابایی، نویسنده، پژوهشگر و حافظ حفظ مقدس که به نقش تاریخ شفاهی در جهاد تفسیر پرداخته است.

جهاد تبیین چه نقشی در چهل سال دوم انقلاب اسلامی مردم ایران می تواند داشته باشد؟

علیرغم همه دشمنی های شدید دشمن، رهبر انقلاب در جشن چهل سالگی این انقلاب بیانیه «گام دوم انقلاب» را صادر کردند. در همان زمان، ناامیدی از ثمرات انقلاب در محافل تبلیغاتی جهان و نیز در میان مخالفان انقلاب به اوج خود رسیده بود. در بهترین حالت، موضوع را مطرح کردند و سپس با تأکید بر موضوع «تبیین جهاد» به نوعی ادعای «گام دوم» را تقویت کردند.

چرا در زمینه مسائل و ستون های مهم هنوز جهاد تبیینی شکل نگرفته و کاستی ها و کاستی هایی وجود دارد؟

یکی از مشکلات مهم این موضوع این است که دشمن حقایق و دستاوردهای انقلاب را نادرست بیان می کند، به گونه ای که سعی می کند مردم را از خود بپرسند که آرمان و آرامشی که انقلاب باید بدهد چه شده است. ما آوردن؟ مبارزه با فساد و بی عدالتی کجا رفته است؟ چرا مدیران فعلی هنوز به فکر منافع خود هستند؟ از یک سو با برجسته ساختن نقاط ضعف و از سوی دیگر با تطهیر رژیم پهلوی درصدد کتمان ثمره انقلاب و ایجاد حس تحقیر نسبت به پیشرفت کشور طی سالیان اخیر بودند.

چرا چنین فرصتی برای حریف ایجاد می شود؟ زیرا سازمان ها و دستگاه های مسئول در جمهوری اسلامی ایران نتوانستند وظایف خود را به خوبی انجام دهند و دستاوردهای انقلاب را برای مردم تبیین کنند. در این زمینه آنقدر بی توجهی صورت گرفته که نمی توان تنها چند ارگان و سازمان را مقصر دانست.

تاریخ و سنت شفاهی چگونه می تواند در کمک به جهاد مؤثر باشد؟

یکی از اولویت های مهم «جهاد تابعین» مطالعه تاریخ و ثبت وقایع تاریخی است که اگر این اتفاق بیفتد بسیاری از ابهامات مردم به ویژه جوانان برطرف می شود و هویت خاصی شکل می گیرد. کاملا برعکس اتفاقی که در سال های اخیر افتاده و دشمن ذهن جوانان ما را با غذاهای سمی مسموم کرده است.

توضیح دهید که فرصت های رشد و توسعه شبکه های اجتماعی چگونه می تواند در جهاد موثر باشد؟ حریف سرمایه گذاری زیادی در این زمینه کرده است.
در واقع پاشنه آشیل این شبکه مجازی و اجتماعی است. اگر امروز می بینیم که سازمان جهنمی مجاهدین خلق تمام فعالیت های خود را تعطیل کرده و روی استفاده از شبکه های اجتماعی متمرکز شده است، به این دلیل است که می داند چقدر می تواند مخرب باشد. در جامعه امروزی تاثیر مخرب یک پیامک یا کلیپ چند دقیقه ای به مراتب بیشتر از چند بمب و موشک است.

بدون شک اگر بخواهیم در تفسیر جهاد دست برتر را به دست آوریم، یکی از ابزارهای مؤثر، فضای مجازی است.

اگر شاهد افزایش و توجه بیشتر به جهاد در همه زمینه ها بودیم چه؟

از آنجایی که ما در محیط طبیعی متأسفانه با بی اخلاقی و حتی دروغ های آشکار مواجه هستیم، روال کار باید به گونه ای باشد که سازمان ها و دستگاه های مسئول هر کدام در حدود وظایف خود، خود به تبیین صحیح واقعیات و همچنین ترویج محتوا بپردازند. بیانیه «گام دوم انقلاب» البته شرط اصلی این است که از دروغ گویی و تهمت زدن به طرف مقابل خودداری کنیم، بزرگنمایی نکنیم و نقاط ضعف خود را نادیده نگیریم. آی تی.

کدام نهادها و سازمان ها را در این زمینه پیشگام می دانید؟

ببینید امروز زیر هجمه سنگین رسانه های تبلیغاتی دشمنان انقلاب هستیم. برای عبور از این سفر دشوار، همه افراد حقیقی، حقوقی و سازمان های مرتبط باید تلاش و کوشش کنند تا آثار آن را خنثی کنند.

در این راستا مسیر حرکت دشمن و مختصات نقشه او شامل دو نکته است: اول اینکه دشمن در سال های اخیر تمام فعالیت های خود را معطوف به تاریخ سازی و تبیین وقایع کرده است، در طول چهل سال گذشته بر اساس اظهارات نادرست و پیشنهادها. . آمار نادرست و مقایسه نادرست این کشور با سایر کشورها. در نتیجه ذهن جوانان ایرانی از واقعیت های واقعی تاریخی به واقعیت های جعلی منحرف شده است.

ثانیاً استفاده بی رویه و لجام گسیخته از فضای مجازی و فضای اجتماعی باعث ایجاد تخلف در جامعه ایران و ناامید شدن مردم از انقلاب و نظام می شود.

دشمن در این راستا نه تنها به تاریخ انقلاب، بلکه به تاریخ جنگ هشت ساله نیز حمله کرد، به گونه ای که در تبلیغات و تاریخ نگاری خود حقایق بسیاری را، وقایع تاریخی جنگ را آن گونه که می خواست مطرح کرد. . البته در هر دو مورد، آنچه چاقوی دشمن را تیز می کند، کوتاهی مقامات مسئول است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.