انعکاس واقعیت با برگزاری دادگاه عمومی به دست می آید

[ad_1]

یکی از حقوقدانان معتقد است که قانون اصل علنی بودن دادگاه ها را بیان می کند: انعکاس واقعیت زمانی حاصل می شود که دادگاه ها باز باشند تا همه بتوانند از نزدیک روند دادگاه را ببینند و واقعیت ها را درک کنند. واقعیت های پرونده چیست؟

الصمد ا در گفت وگو با ایسنا، درباره لزوم شفافیت و علنی بودن جلسات دادگاه وی گفت: طبق اصل 165 قانون اساسی، محاکمات باید علنی برگزار شود مگر اینکه خلاف حرمت یا نظم عمومی باشد. در همین راستا ماده 188 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب 1378 نیز همین عبارت را بیان کرده و اصل علنی بودن محاکم را بیان کرده و فقط شرکت افراد زیر 15 سال را ممنوع کرده است. سن در دادگاه به جز در موارد استثنایی، فرصت برای رسیدگی عمومی وجود دارد.

وی گفت: برخی موارد در مورد شخصیت، آبروی متهم یا قربانیان و حتی نوع قتل افکار عمومی را به خود جلب می کند. “ماهیت پرونده، نحوه محاکمه متهم، و اینکه آیا اتهامات علیه وی مطابق قانون است و آیا شواهد محکمی برای اثبات آن وجود دارد را درک کنید.

این حقوقدان با اشاره به نقش مطبوعات در انعکاس واقعیت محاکم گفت: نقش مطبوعات نیز در این امر بسیار مهم است و مطبوعات به عنوان نماینده مردم هستند. مردم و این انعکاس زمانی حاصل می شود که دادگاه باز باشد. آنها می توانند روند دادگاه را از نزدیک مشاهده کنند و بفهمند که واقعیت پرونده چگونه است و طبیعی است که اگر دادگاه آن را علنی نکند، بسیاری از مسائل می تواند از واقعیت منحرف شود. زمانی که اخبار با واقعیت ها و واقعیت ها مطابقت نداشته باشد، بحث شایعات و گمانه زنی ها بیشتر می شود و در این بین می توان از یک فرد مورد خشم افکار عمومی قرار گرفت و یا برعکس، قهرمان شد.

خرمشاهی با بیان اینکه طبق اصل قانون اساسی و قانون مصوب آن زمان، مشکلی در این زمینه نداریم و قانون اجازه دادرسی علنی را می دهد، گفت: ما در این زمینه مشکلی نداریم. پرونده ها رخ می دهد و می توان محاکمه ها را به صورت علنی برگزار کرد تا مردم و رسانه ها بتوانند از نزدیک روند رسیدگی ها را مشاهده کنند. اگر دادگاه ها در پرونده های حساس علنی نباشند، گمانه زنی ها بیشتر می شود و ممکن است قضاوت های اشتباهی صورت گیرد. اگر دادگاه به صورت علنی برگزار شود دیگر قضاوت ها دور از واقعیت نخواهد بود و مردم به درستی قضاوت خواهند کرد.

وی در پایان گفت: یکی از برنامه های توسعه قضایی که قوه قضائیه در نظر گرفته است این است که مردم محاکمات را ببینند و فعالیت قضات مورد نقد و قضاوت مردم قرار گیرد و باید بدانیم که تبعات منفی آن تعطیلی دادگاه ها بیشتر است.”

به گزارش ایسنا، اصل 165 قانون اساسی وی گفت: محاکمه ها به صورت علنی برگزار می شود و حضور افراد بلامانع است، مگر اینکه دادگاه تشخیص دهد که علنی بودن آن برخلاف حرمت اماکن عمومی یا دستور است. دادگاه نباید علنی شود.»

همچنین در ماده 188 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری همچنین بیان کرد:

محاکمه ها علنی هستند مگر با حکم دادگاه:
1- اعمال منافی عفت و گناهان خلاف اخلاق.
2. امور خانوادگی یا دعاوی خصوصی به درخواست طرفین.
3. علنی شدن دادگاه مخل امنیت یا احساسات مذهبی است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.