امیدی برای سینماهای کرمانشاه با نمایش فیلم های جشنواره فیلم فجرایسنا/ کرمانشاه اکنون رونق به سینماهای شهر بازگشته است، هر چند محو شده، اما بازگشته است، هرچند مختصر و پراکنده درب سینماها، حالا بوفه های سینما، هرچند کوچک، دوباره رونق گرفته اند، حالا صندلی های سینما میان و حالا کف شده است. و دوباره سوت در سینما در شروع فیلم شنیده می شود …

مراسم افتتاحیه نهمین جشنواره فیلم فجر امروز (۱۲ بهمن) در کرمانشاه در تماشاخانه آزادی برگزار شد؛ افتتاحیه ای که مانند جشنواره های گذشته پرشور نبود اما همچنان روزنه امیدی برای سینماهای این شهر بود.

به گزارش ایسنا، مهدی ربانی نژاد معاون امور هنری و سینمایی اداره کل ارشاد و فرهنگ اسلامی استان کرمانشاه در ابتدای این مراسم با سخنان خود، سخنان تلخی از وضعیت سینمای کرمانشاه، سینمادوستان را ناامید کرد. .

ربانی بیان کرد: کرمانشاه با جمعیت دو میلیونی چهار سینما دارد در حالی که در کشورهای پیشرفته به ازای هر 10 هزار نفر یک سینما وجود دارد و با این حساب باید 100 سینما داشته باشیم فقط در کرمانشاه.

وضعیت سینمایی کرمانشاه نیز نسبت به کل کشور مساعد نیست و از این نظر از کشور بسیار عقب هستیم.

وی گفت: در کشورهای پیشرفته به ازای هر 100 نفر یک صندلی سینما، در این کشور به ازای هر 400 نفر و در کرمانشاه به ازای هر 666 نفر!

معاون هنری و سینمایی اداره کل ارشاد و فرهنگ اسلامی برای اینکه کام مخاطبان سینمادوست را بیشتر تلخ نکند در ادامه فضای بحث را تغییر داد و این موضوع را به جشنواره فیلم فجر کشاند.

وی گفت: تمامی مراکز استان ها 16 فیلم جشنواره امسال و 17 فیلم با رایزنی در کرمانشاه اکران خواهند شد.

ربانی همچنین به تعداد بالای سینماهای فجر در استان اشاره کرد و افزود: در چند مرکز استان سه سینما به اکران فیلم های جشنواره اختصاص یافته است.

وی همچنین در اولین روز برگزاری جشنواره به تمجید از آن پرداخت و گفت: خوشبختانه در اولین اکران فیلم های جشنواره تمامی بلیت ها فروخته شد.

سپس نوبت به افشین آزادی رئیس حوزه هنری استان رسید که وی نیز به تشریح اهمیت و جایگاه سینما پرداخت و افزود: امسال حوزه هنری با چهار فیلم «آنتی»، مدرسه. گروه دختران»، «حناس» و «شادروان» جشنواره فیلم فجر کشور حضور دارند.

آزادی همچنین به کم بودن تعداد سینماهای استان اشاره کرد و افزود: وجود چهار سینما قطعا برای یک استان دو میلیون نفری کافی نیست و لازم است مسئولان توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند.

وی همچنین به ساخت سینما پیروزی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر پیگیر بازسازی این سینما هستیم و امیدواریم بتوانیم پردیس سینمایی پیروزی را احداث کنیم.

آزادی از مذاکرات نهایی با بخش خصوصی در این خصوص خبر داد و ابراز امیدواری کرد با همکاری و حمایت استاندار و شهردار کرمانشاه بتوان پردیس سینمایی را برای مردم کرمانشاه ایجاد کرد.

در پایان سخنرانی اکران، مسئولان ارشاد خواستند مراسم افتتاحیه را کمتر طولانی کنند و اجازه دهند مردم مشتاق به تماشای آن در سینماهایشان بیایند. چراغ های سالن خاموش شد و فیلم به صفحه نقره ای نمایش داده شد.

جشنواره فیلم فجر شاید کمی رونق سینماها را ایجاد کرده باشد، اما باز هم در مواجهه با کرونا، کاهش 50 درصدی ظرفیت سینماها برای رعایت پروتکل ها، جشنواره را بدون شور و شوق پیشینیان خود رها کرده است. با امیدی مشابه این برای سینماهای شهری نیز خوب است.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.