اقتصاد دانش بنیان را نمی توان مجازات کردایسنا/ اصفهان یکی از فعالان سیاسی اصولگرا گفت: اقتصاد مبتنی بر خام فروشی را می توان به راحتی مجازات کرد، اما اقتصاد مبتنی بر فناوری را نمی توان به این راحتی مجازات کرد و اقتصاد ایران باید مبتنی بر فناوری فروشی شود.

مهدی شاکران در گفت وگو با ایسنا درباره شعار امسال مقام معظم رهبری «تولید; دانش بنیان، اشتغال زایی” وی بیان کرد: این نامگذاری که رهبر معظم انقلاب گذاشتند تا حدودی زمینه ساز اقتصاد کشور شد. اقتصاد ایران تا سالیان متمادی مبتنی بر فروش نفت خام، معادن و نفت بود و بیشتر درآمد کشور از این راه تامین می شد. مواد خام و تبدیل شدن به یک اقتصاد مبتنی بر فروش تکنولوژی.

وی افزود: اگر توجه کنیم رهبر معظم انقلاب در هر یک از سخنان خود بر اهمیت اقتصاد مبتنی بر فناوری تاکید می کنند و به عنوان مثال به دانش دانش هوش مصنوعی اشاره می کنند. این نشان می دهد که راه آهن اقتصاد ایران باید تغییر کند و مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان باشد و شکی نیست که شرکت های دانش بنیان می توانند اقتصاد کشور را به سطح بالاتری برسانند.

سخنگوی انجمن عدالت و پیشرفت استان اصفهان گفت: بنابراین اگر این حرکت جدی گرفته شود، می تواند کشور را با سرعت بسیار بالایی در گروه خوب اقتصادی دنیا از نظر ظرفیت موجود و از سوی دیگر وارد کند. دست، اقتصاد مبتنی بر دانش، ایمنی خوب.» برای دفع تحریم های دشمن ایجاد شده است.

شاکران ادامه داد: بنابراین اقتصاد دانش بنیان باید جدی گرفته شود و افراد به آن توجه کنند نه صرفاً بوروکرات ها و فعالان اقتصادی نیز با همین رویکرد دانش بنیان به تولیدات میدانی روی بیاورند. البته برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان باید اختلال در بخش تولید ایجاد شود. البته در بستر اقتصاد دانش بنیان، مافیایی وجود دارند که درآمدشان از خام فروشی یا مشاغل سنتی است. بنابراین حرکتی جهادی در بین مسئولان لازم است تا این موانع برطرف شود و جوانان در شرکت های دانش بنیان بتوانند اقتصاد دانش بنیان را توسعه دهند.

وی گفت: ظرفیت های زیادی برای توسعه اقتصاد دانش در کشور وجود دارد.

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: تحریم اقتصادی مبتنی بر خام فروشی آسان است، اما اقتصاد مبتنی بر فناوری به این راحتی تحریم نمی شود و می تواند کشور را امن کند. به هر حال رهبر معظم انقلاب با ماهرانه ای بر اقتصاد دانش بنیان تاکید کرده و پایه های صحیح را پی ریزی کرده اند و در این مرحله وظیفه کادر و مردم است که شعار سال را با جدیت اجرا کنند. من معتقدم حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان امکان پذیر است در سال های اخیر فرهنگ اقتصادی مردم به قدری تغییر کرده است که تا پنج سال پیش هیچکس از شرکت دانش بنیان صحبت نمی کرد. اما امروزه بسیاری از جوانان از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند، به جای اینکه در مراکز دولتی شغلی پیدا کنند، بر اساس دانشی که با امکانات دریافت کرده اند، سعی در ایجاد فعالیتی سازنده دارند.

شاکران خاطرنشان می کند: مهم ترین راهکار برای اجرای شعار سال، تلاش شرکت های دانش بنیان برای قوی شدن و جهاد مسئولان برای جلوگیری از تردد این گونه شرکت هاست.. مثلاً باید مجاز باشد توانمندسازی شرکت های دانش بنیان در صنعت خودرو تا زمان به تدریج می توان به استانداردهای لازم در این صنعت دست یافت. اگر آنها از این روند پیروی کنند، مافیای خودرویی که سال ها مردم را گروگان گرفته است، شکست خواهد خورد و ظرف پنج سال ما می توانیم یکی از برترین خودروسازان جهان باشیم.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.