استفاده مجدد از فاضلاب؛ راهکارهای مقابله با بحران آب

[ad_1]

یک دانشجوی دکتری مهندسی محیط زیست در یادداشتی با اشاره به اینکه امروزه بحران آب به معضلی بزرگ برای کشورها تبدیل شده است، استفاده مجدد از پساب را راه حل مهمی می داند و در پاسخ به این بحران نیاز به مطالعات جامعی در این زمینه است. . تعیین تفاوت ارزش اقتصادی آب بازیافتی بین صنایع مختلف.

به گزارش ایسنا، در یادداشت محمد رحیمی آمده است: امروزه با افزایش جمعیت، توسعه شهرنشینی و گسترش فعالیت‌های صنعتی، میزان تقاضای آب به میزان قابل توجهی افزایش یافته است که در نهایت به بحران آب منجر شده است. استفاده مجدد از آب صنعتی پتانسیل کاهش هزینه های تامین آب صنعتی و تصفیه فاضلاب و کاهش فشار بر منابع آب را دارد. یکی از راه های کاهش مصرف آب صنعتی استفاده مجدد از پساب است. بسته به نوع و کیفیت فاضلاب، می توان آن را مستقیماً مجدداً مورد استفاده قرار داد یا قبل از استفاده مجدد (یعنی بازیافت) تصفیه کرد. فن آوری های مختلفی برای استفاده مجدد مستقیم و همچنین تصفیه غیرمتمرکز فاضلاب برای بازیافت فاضلاب وجود دارد.

کاهش مصرف آب توسط صنایع می تواند مقدار آب استخراج شده از منابع آب محلی را کاهش دهد و در نتیجه دسترسی به آب را افزایش دهد، تخلیه فاضلاب و بارهای آلاینده را کاهش دهد و مصرف گرما و انرژی را کاهش دهد. با این حال، این نیاز به دانش بالا، سرمایه گذاری مالی و همچنین اصلاح سیستم تصفیه موجود دارد.

استفاده مجدد از پساب نیز می تواند بین صنایع مختلف انجام شود. مبادله ضایعات به نفع دو یا چند شرکت نیز به عنوان «همزیستی صنعتی» شناخته می شود. در همزیستی صنعتی، همه اعضا با کاهش نهاده ها در فرآیند تولید (مانند آب، مواد آلی) یا با کاهش هزینه های تصفیه فاضلاب سود می برند. پتانسیل استفاده مجدد از فاضلاب به عواملی مانند فاصله بین مشاغل (هزینه های حمل و نقل) و حجم و کیفیت فاضلاب تولیدی بستگی دارد. در صورت نیاز به تصفیه فاضلاب، مشارکت چندین کسب و کار می تواند هزینه های تصفیه و در نتیجه استفاده مجدد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

با توجه به اینکه نقش آب در فرآیند تولید صنایع متفاوت است و بنابراین ارزش آب نیز بین صنایع متفاوت است، لازم است مطالعات جامعی در این زمینه انجام شود تا تفاوت ارزش اقتصادی آب بازیافتی در صنایع مشخص شود. از نتایج آن به عنوان مبنایی برای بهبود مصرف صنعتی استفاده کنید.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.