اساسی ترین وظیفه هر حکومتی مبارزه با فقر است. راه حل فقر، اهمیت دادن به تولید و شغل است

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی یکی از اعضای هیئت علمی اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اساسی ترین کاری که هر دولتی با هر نگرش سیاسی باید انجام دهد مبارزه با فقر است. راه حل فقر، توزیع یارانه نیست، بلکه در نظر گرفتن تولید و اشتغال است.

تقی ابراهیمی امشب 19 اسفندماه در نشست اساتید اقتصاد دانشگاه های مشهد با وزیر اقتصاد و دارایی که در اداره کل اقتصاد و دارایی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: وقتی کشوری از نظر اقتصادی فقیر باشد از شمول خارج می شود. عرصه بین الملل و وضعیت فعلی ما هم همین را نشان می دهد. بنابراین اساسی ترین کاری که هر دولتی با هر عقیده سیاسی باید انجام دهد مبارزه با فقر است.

وی افزود: راه حل فقر، توزیع یارانه نیست، بلکه رسیدگی به تولید و اشتغال است. از طریق این دو چیز، جامعه می تواند اعتماد به نفس داشته باشد. اقتصاد و سیاستگذاران اقتصادی ما با یکسری مشکلات اساسی مواجه هستند که مهمترین آنها اعتماد اجتماعی پایین است.

مدرس دانشکده اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با وجود سطح پایین اعتماد اجتماعی، سیاست گذاری های اقتصادی و مدل های کلان اقتصادی مطابقت ندارند.

او گفت: «راه‌حل‌های اصلی اقتصادی ما به مشکلات سیاسی و اجتماعی بازمی‌گردد.

مدرس دانشکده اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان می کند: در حوزه سیاسی باید باورهای جامعه تغییر کند. بنابراین باید متغیرهای اقتصادی را در جامعه تثبیت کنیم و بر اشتغال و تولید تاکید کنیم.

ابراهیمی ادامه داد: دولت ها برنامه بلندمدتی برای مشاغل ندارند. برنامه آنها فقط برای یک دوره چهار یا هشت ساله است، در حالی که این یکی از مشکلات بزرگ آنها است، زیرا برنامه ریزی اشتغال باید بلندمدت باشد.

در ادامه این نشست، مسعود همایونی فر، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به امکان فعالیت دانشکده اقتصاد، دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد، گفت: این دانشکده در حال حاضر 20 مدرس دارد. همچنین در این سال تعداد دانشجویان ورودی به دانشکده 600 نفر بوده که از این تعداد 200 نفر دانشجوی کارشناسی ارشد و 100 نفر دانشجوی دکتری بوده اند.

وی افزود: سرانه پژوهشگر به ازای هر هیئت علمی حدود پنج دانشجوی دکتری، 10 دانشجوی کارشناسی ارشد و 30 دانشجوی کارشناسی است. بنابراین ما توانایی تشکیل گروه های مطالعاتی با ظرفیت 30 نفر را داریم.

یکی از اعضای هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد درباره چالش های پیش رو بیان کرد: سه چالش برای توسعه اقتصاد و دانشگاه وجود دارد. اولین مورد عدم تطابق نیازهای محقق و نیازهای جامعه است. ما در بین فارغ التحصیلان می بینیم که آنها به آینده نگاه می کنند در حالی که ما به حال و گذشته نگاه می کنیم.

همایونی فر ادامه داد: چالش دوم در اقتصاد عدم پرداخت غرامت از سوی جامعه و صنعت برای خدمات پژوهشی است که ما را مجبور به رقابت می کند. مورد سوم عدم هماهنگی سریع اعضای هیئت علمی با برنامه های راهبردی دوم دانشگاه است.

در ادامه این نشست رضا حصارزاده از اعضای گروه حسابداری دانشگاه فردوسی مشهد گفت: حسابداری در نظام اقتصادی و حاکمیتی کشور دارای سه رکن بسیار مهم است. اول اینکه حسابداری یکی از مهمترین ارکان صنعت اطلاعات محسوب می شود و وظیفه اصلی حسابداری تبدیل دیوارهای آجری سازمان ها و موسسات به دیوارهای شیشه ای است.

سیستم حسابداری به عنوان یکی از ارکان حاکمیت محسوب می شود

وی افزود: موضوع دوم حکمرانی است. سیستم حسابداری به عنوان یکی از ارکان حاکمیت محسوب می شود. بحث هایی مانند ممیزی عملکرد به طراحی فرآیندها برای سازمان کمک می کند.

مورد سوم بحث پایداری برای همه رشته هاست. موضوعاتی مانند پایداری مالی، استفاده پایدار از منابع مالی و… موضوعات مهمی است که همکاران ما در وزارت اقتصاد به آن مشغول هستند.

حصارزاده ادامه داد: همچنین بحث استانداردهای بخش دولتی و خصوصی توسط سازمان های بین المللی تعیین شده است که خود به رتبه و سطح عملکرد یک کشور در بخش مالی بین المللی کمک می کند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.