اخبار آشتی مراکش و الجزایر عربستان سعودی

[ad_1]

منابع مراکشی می گویند که عربستان سعودی میان مراکش و الجزایر برای پایان دادن به اختلافات بین دو کشور پیش از نشست سران کشورهای عربی در الجزایر در اواخر سال جاری میلادی میانجیگری می کند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، پس از گفتگو بین نمایندگان سعودی و نمایندگان مقامات الجزایر، از سرگیری روابط دیپلماتیک با مراکش گزینه ای است که مقامات الجزایر تنها در صورت تحقق پیش شرط ها آن را بررسی خواهند کرد.

این روزنامه نوشت: رژیم الجزایر برای از بین بردن هرگونه تنش بین دو کشور شرایط لازم را تعیین کرده است. یکی از شروط اصلی که مقامات الجزایری به میانجیگران سعودی ارجاع دادند این بود که از مراکش بخواهند که تعهد جدی به کنار گذاشتن همه همکاری های امنیتی و نظامی با اسرائیل بدهد. الجزایر معتقد است که اتحاد مراکش و اسرائیل تهدیدی جدی برای ثبات و امنیت ملی این کشور است و نمی‌تواند بپذیرد که همسایه غربی‌اش برای پیشبرد برنامه‌های نظامی یا امنیتی مشترک با اسرائیل روابط داشته باشد. رهبران الجزایر اطمینان دارند که اسرائیلی ها می توانند به راحتی به تمامیت ارضی این کشور حمله کنند تا تنش ها را افزایش دهند تا الجزایر را تضعیف کنند.

این روزنامه نوشت: مذاکرات ادامه دارد و انتظار می‌رود در هفته‌های آینده چندین نشست در پایتخت‌های الجزایر و عربستان سعودی و در تونس بین نمایندگان عربستان سعودی و نمایندگان عربستان سعودی برگزار شود.

الجزایر روابط دیپلماتیک خود را با مراکش در اوت 2021 به دلیل اظهارات نماینده مراکش در سازمان ملل متحد در حمایت از استقلال قبایلی قطع کرد.

در اواخر ماه مارس، ارتش اسرائیل اعلام کرد که در اولین سفر رسمی اسرائیل به مراکش، یادداشت تفاهمی در مورد همکاری نظامی با مراکش امضا کرده است. اسرائیل و مراکش روابط دیپلماتیک خود را تا پایان سال 2020 از سر می گیرند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.