احتمال دو برابر شدن حجم مبادلات تجاری ایران و ارمنستان

[ad_1]

وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: اگر سازوکارهای انتقال پولی و مالی به خوبی شکل بگیرد، حجم مبادلات ایران و ارمنستان در مدت زمان کوتاهی دو برابر می شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از شاتا، سیدرضا فاطمی امین در دیدار با سورن پاپیکیان معاون نخست وزیر ارمنستان با بیان اینکه ایران حدود 80 میلیارد دلار ارز بدون نفت دارد که از چند جهت انجام می شود، گفت: امسال 40 درصد بیشتر داریم. صادرات نسبت به سال گذشته

وی گفت: باید تلاش کنیم تا روابط اقتصادی دو کشور به سطح روابط بسیار خوب فرهنگی و تاریخی ایران و ارمنستان برسیم. و این یک سرمایه گذاری مشترک است و ما باید طی چند ماه آینده عملیات مشترک انجام دهیم.

وزیر صنعت و تجارت گفت: اگرچه روابط اقتصادی دو کشور در یک سال گذشته افزایش یافته است اما هنوز کافی نیست و باید با اجرای توانمندی های مشترک سطح روابط را ارتقا داد.

خانم فاطمی امین با اشاره به حضور فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایرانی در این سفر ادامه داد: در صورت ایجاد ارتباط بین کسب و کارهای ایرانی و ارمنستان به آن دست خواهیم یافت و موفقیت خوبی در ارتقای روابط دو کشور خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های اقتصادی دو کشور می‌تواند فراتر از مبادلات کالا باشد، گفت: سرمایه‌گذاری مشترک یکی از توانمندی‌های دو کشور برای ارتقای تجارت، غذا و تجهیزات خواهد بود که لوازم خانگی یکی از زمینه‌های تحقق این مهم است. سرمایه گذاری مشترک. .

وزیر صنعت، معدن و تجارت مبادلات مالی را یکی از زیرساخت های مهم برای فعالیت تجارت دوجانبه دانست و اضافه کرد: ایران حدود 80 میلیارد دلار ارز بدون نفت دارد که با روش های مختلف از جمله تصفیه و این امر انجام می شود. سال 40. ما بیش از سال گذشته صادرات داریم.

فاطمی امین با بیان اینکه در سه ماه گذشته بیش از 900 پاکسازی انجام داده‌ایم، تصریح کرد: اگر مکانیسم‌های جابه‌جایی پولی و مالی به خوبی شکل بگیرد، حجم مبادلات تجاری دو کشور دو برابر می‌شود و در مدت کوتاهی دو برابر می‌شود. .

ارمنستان بر تامین منافع ایران در اوراسیا متمرکز است

معاون نخست وزیر ارمنستان همچنین با تاکید بر لزوم حضور بیشتر در ظرفیت های مورد نیاز برای ارتقای روابط اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان، گفت: ارمنستان بالقوه و دروازه ای برای پیوستن به اتحادیه اقتصادی، اقتصاد اوراسیا است.

سورن پاپیکیان در دیدار با سید رضا فاطمی امین وزیر صمت گفت: سطح روابط فرهنگی و تاریخی دو کشور بسیار بالا است و احتمالاً با این روابط روابط اقتصادی نیز بهبود خواهد یافت.

وی بر لزوم فعال‌تر شدن ظرفیت‌های مورد نیاز برای ارتقای روابط اقتصادی و تجاری تاکید کرد و افزود: اگرچه ارمنستان خود بازار کوچکی است، اما امروز ارمنستان یک بازار بزرگ، پتانسیل و دروازه‌ای برای پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

وی گفت: ما بر تامین منافع ایران در اوراسیا متمرکز هستیم، البته تمرکز بر بازار اوراسیا نیز می‌تواند روابط دوجانبه را ارتقا بخشد و سرمایه‌گذاری دوجانبه را مثبت کند.

توسعه مناطق آزاد یکی از اولویت های ارمنستان است

پاپیکیان توسعه مناطق آزاد را یکی از اولویت های ارمنستان می داند و می گوید: این منطقه آزاد در واقع بازاری برای پیوستن به اتحادیه اوراسیا است و این موضوع باید در برنامه گنجانده شود، دستور کار ایران افزایش حجم روابط تجاری است.

وی با تاکید بر تداوم همگرایی سیستم های انرژی دو کشور گفت: باید از ظرفیت های موجود استفاده و به نحو احسن استفاده شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.