احتمال اختلالات ژنتیکی؛ این تهدید در جنون جنسی توله ها ناپدید شد

[ad_1]

یک دامپزشک متخصص در زمینه بیماری‌های مامایی و تولید مثل می‌گوید: «آنچه که اکنون مهم‌تر از جنسیت توله‌ها است، هشدار یک اختلال ژنتیکی است زیرا یکی از توله‌ها مرده است. توله سگ ها

بهرنگ اکرامی در گفت وگو با ایسنا این فرد در تشریح روش تشخیص جنسیت توله سگ های تازه متولد شده گفت: تشخیص اشتباه جنسیت توله به این دلیل است که مطبوعات قبل از تایید این تکنیک عجولانه این موضوع را اعلام کردند. چنین مواردی نباید بدون تایید منتشر شود، زیرا مردم از آن پیروی می کنند و اطلاعات نادرست بازتاب های متفاوتی را ایجاد می کند.

وی با اشاره به مراحل تعیین جنسیت توله سگ گفت: در زمان اعلام اولیه جنسیت توله سگ در اتاق مربوط به «ایران» بودم و تحت عمل جراحی قرار می گرفتم. توله ها نیز برای مراقبت به جعبه مخصوص منتقل می شوند. از آنجایی که توله ها باید 48 ساعت بعد از تولد در آغوش مادرشان می ماندند، اجازه دادیم مدتی بگذرد. دو روز بعد از اینکه توله ها را بررسی کردم، متوجه شدم که آنها نر هستند. این اتفاق باعث بازخورد منفی در این زمینه شده است.

اکرامی افزود: نظر کارشناسان ما در روز اول این است که توله ها ماده هستند. من هم مراقب مادر یوزپلنگ هستم. یکی از توله ها نیز دچار مشکل تنفسی شد و با احیا جان سالم به در برد. حتی وزن توله سگ پس از تغذیه افزایش نیافته و حتی وزن خود را کاهش داده است. بعد از چند روز متوجه شدیم که این توله سگ از ناهنجاری های ریوی رنج می برد.

وی با اشاره به احتمال بروز اختلالات ژنتیکی در گونه ها گفت: در گربه ها به دلیل اختلالات ژنتیکی و همخونی احتمال بروز این مشکلات وجود دارد. ماهیت نر این سه سگ یکی از دلایل افزایش ضریب همخونی است. هر چه خانواده ها به هم نزدیکتر باشند، ضریب همخونی بالاتر، ضریب همخونی بالاتر، خطر ابتلا به اختلالات ژنتیکی بیشتر می شود.

اکرامی ادامه داد: “فیروز” – پلنگ نر – از توران و “ایران” از میاندشت گرفته شده است و به احتمال زیاد رابطه خویشاوندی بین آنها زیاد است. بنابراین لازم است از این گونه ها نمونه ژنتیکی گرفته شود.این نشانه ای است که به ما هشدار می دهد که باید نگران چنین اختلالات ژنتیکی باشیم.

ردپای اختلال ژنتیکی در صورت مرگ یکی از توله ها

دامپزشک متخصص زنان و زایمان می افزاید: در این موارد فرقی نمی کند که توله سگ نر باشد یا ماده. در واقع رعایت اختلال ژنتیکی در یکی از توله ها اهمیت بیشتری دارد. اگر توله ها ماده بودند، وضعیت نسبتاً بهتر بود، اما ماهیت نر توله ها، تولید مثل را برای ما دشوار می کند. مهم ترین مسئله در حال حاضر ناباروری است و مهمتر از آن از هر سه توله سگ یکی مشکل دارد.

وی در تشریح پدیده خودشیفتگی گفت: تولید مثل به این معنی است که تولید مثل در گونه صورت می گیرد اما جنسیت تولید مثل ماده کاهش می یابد. جمعیت های کوچک ماده در کاهش تولیدمثل گونه موثر است. علت ناباروری نیز به دلیل کاهش جمعیت پایه است. این بدان معنی است که یک نر می تواند با دختر خود جفت گیری کند زیرا نرها در منطقه غالب هستند. به این ترتیب خویشاوندی افزایش یافته و میزان همخونی افزایش می یابد. این دومینو در نهایت منجر به ناهنجاری های اندام، ناهنجاری های ژنتیکی در اسپرم، رشد ریه جنین، نابینایی، ناهنجاری های صورت و حتی اختلالات حرکت گونه می شود.

اکرامی افزود: کشف احتمال اختلال ژنتیکی در روند تولید مثل یوزپلنگ موفقیت آمیز بود. ما متوجه شدیم که بارور هستیم و باید آن را تنظیم کنیم. این مورد در کنار تصادفات جاده ای و حمله سگ ها یکی از خطرات این گونه است.

راهکارهای افزایش تنوع ژنتیکی یوزپلنگ ازدواج حرام است

او گفت: “ما باید نرها را از منطقه خارج کنیم و تنوع ژنتیکی را افزایش دهیم.” باید دید چگونه می توانیم جمعیتی پایدار در منطقه ایجاد کنیم. بدون شک تنوع ژنتیکی بیشتر مشکلات ژنتیکی کمتری را به دنبال خواهد داشت. هر چه فاصله بیشتر باشد، اختلالات ژنتیکی کمتر می شود. نرزا چالشی است که جمعیت گوزن های زرد نیز با آن روبرو هستند. 2/3 از تعداد گوزن های طلایی امروز کشور ما را نر تشکیل می دهند.

این دامپزشک افزود: «فیروز» 10 سال است که در توران بوده و دختران منطقه می توانند دختران او باشند. در واقع ممکن است استخراج «فیروز» از توران خدمتی به تنوع ژنتیکی منطقه بوده باشد. باید از نرهای مناطق دیگر استفاده کرد و تنوع ژنتیکی را افزایش داد. این طرح ها بسیار ارزشمند هستند و علاوه بر بلوغ و تولید اسپرم برای ما، مشکل اختلالات ژنتیکی را نیز یادآوری می کنند. با این حال، «فیروز» و «کوشکی» – پلنگ های نر – کهنسال هستند و دیگر مثل سابق کارآیی ندارند.

برای انتشار خبرهای خوب عجله نکنید

اکرامی در پایان با انتقاد از روند اطلاع رسانی وضعیت این توله ها گفت: متأسفانه سازمان برای انتشار سریع این خبر خوب عجله کرد و صحبت ها را در یک اتاق انجام داد. معلوم نیست چرا برای ایجاد کمپین عروسکی عجله شده است. حداقل یک ماه و سه شنبه برای راه اندازی کمپین نامگذاری خیلی زود است. این حادثه همچنین سؤالاتی را در مورد تشخیص ما ایجاد کرد. اعلام جنسیت توله سگ به صورت تخصصی و با تشکیل کارگروه وسایل فنی انجام شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.