اجرای قیمت پودر صنعتی به قاچاق این کالا پایان می دهددر سیستم عرضه صنعتی گندم و آرد، پرداخت یارانه به این بخش، قیمت آرد صنعتی را علیرغم افزایش قیمت گندم ثابت نگه داشته است و این باعث افزایش شکاف قیمت بین خرید گندم و فروش آرد شده است. صنعت و واحدهای موجود در صنعت.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ قاچاق آرد به کشورهای همسایه در ماه های اخیر به دلیل افزایش قیمت های جهانی افزایش یافته است و دلالان آرد یارانه ای را از صنایع می خرند و آن را به قیمت دو برابر مرز پاکستان و مرز ترکیه را به قیمت دولتی سه برابر می کنند. صنعت این کار را انجام خواهد داد.

بر اساس این گزارش، علاوه بر صادرات مستقیم آرد توسط دلالان مستقیم از داخل کشور و قاچاق به کشورهای همسایه، بخش قابل توجهی از آرد یارانه ای به محصولاتی مانند ماکارونی تبدیل شده و به قیمت جهانی صادر می شود و در نتیجه پیشتاز است. به سودهای کلان صادرات محصولاتی که یارانه سنگینی دارند فقط به جیب عده معدودی می رسد.

این گزارش می‌افزاید برای درک مشکل فقط بدانید که دولت گندم را کیلویی 11 هزار و 920 تومان از کشاورزان به صورت تضمینی خرید و به قیمت 2700 تومان در هر کیلوگرم خریداری کرد. . به صنایع عرضه می شود تا محصولات این محصول با قیمت پایین به دست مصرف کنندگان برسد.

بر اساس این گزارش، محاسبات نشان می‌دهد که تقاضای صنعت و صنعت برای گندم به ۲ میلیون تن در سال می‌رسد و باید سالانه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه صرف این بخش شود، با این فرض که نیمی از این یارانه در دو ماهه گرفته شده است. از راه های (قاچاق و صادرات محصولات گندم) این حجم عمده به جای اینکه در سبد مصرفی مردم ما قرار گیرد، در اختیار چند نفر قرار می گیرد.

این گزارش می افزاید: تعیین قیمت آرد ضمن تامین امنیت غذایی کشور از صادرات غیرقانونی این کالای اساسی از کشورمان و یا صادرات آن در قالب صادرات سایر مواد اولیه جلوگیری می کند.محصولات تولید شده با آرد یارانه ای و در مقابل دسترسی تضمین شده به گندم کشاورزان با نرخ معقول، سیاستی بود که برای حمایت از این قشر مولد اتخاذ شد.

بر اساس این گزارش، کارشناسان قیمت گذاری آرد را با توجه به عدم تناسب قیمت جهانی این محصول با قیمت داخلی، راهی برای جلوگیری از اثرات منفی و تبعی توزیع آرد در کشور دانسته و پیشنهاد کردند که تفاوت قیمت بین آرد و آرد وجود داشته باشد. یارانه های دولتی می تواند منجر به فساد و قاچاق شود.

در این گزارش اشاره شده است که سوء استفاده از قیمت آرد داخلی با خرید با نرخ های بسیار پایین تر از کشورهای همسایه و سپس قاچاق و فروش به این کشورها، به دلیل غیرواقعی بودن قیمت های داخلی و نابرابری ها، بسیار زیاد در مقایسه با قیمت های جهانی، ابزار قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. بخشی از یارانه دولت برای این کالای اساسی به مردم کشورهای همسایه به جای مردم کشورمان.

لازم به ذکر است حرکت به سمت تحقق، استانداردسازی و شفاف سازی قیمت کالاها اقدامی در جهت حمایت از سرمایه ملی با جلوگیری از تجارت آزاد و قاچاق کالا و تبدیل خانوارها و حلقه نهایی زنجیره، مصرف کننده نهایی است. از یارانه ها و دسترسی کشاورزان. آنها از یک سو حمایت دولت را برای امرار معاش خود احساس می کنند، از سوی دیگر در سبد خرید و میز غذاخوری خود احساس می کنند.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.