اجرای قانون دستاورد خوبی برای دولت است/مجلس و دولت در حل مشکلات کشور به نقاط مشترک رسیده است.

[ad_1]

نماینده مردم شهرکرد در کنگره تجارت اسلامی با اشاره به ابلاغ مصوبه دولت در خصوص نحوه اجرای طرح رئیس جمهور برای اصلاح نظام یارانه ای کالاهای اساسی، تاکید کرد: با توجه به این موضوع که دولت در خصوص نحوه اجرای طرح اصلاح نظام یارانه ای کالاهای اساسی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

احمد راستینه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور با مردم در دوشنبه شب، اظهار کرد: آقای رئیسی امشب در گفت وگو با مردم سعی کرد بر اجرای قانون تاکید کند، دستاورد بسیار خوبی برای دولت می بینیم چرا که بسیار خوب است. خوب است که دولت شجاعت تعهد به حاکمیت قانون را داشته باشد.

وی گفت: امروز مجلس، دولت و سایر ارگان ها برای حل مشکلات مزمن اقتصادی کشور به نقاط مشترک رسیده اند. هزینه هایی که در قالب ایجاد شبکه ای از کارگران مزدبگیر و فساد در کشور ایجاد کرده است. پرداخت این یارانه ارزی نه تنها کالاهای اساسی و نیازهای مردم را با قیمت مناسب تامین نمی کند، بلکه شبکه ای از رانت، واردات و صادرات را ایجاد می کند و هزینه های اقتصادی مردم را افزایش می دهد، متاسفانه خانواده ها در 1400. 312 هزار میلیارد تومان یارانه ارزی به 4200 تومان به اقتصاد کشور اعمال می کنیم، تولید قدرت خرید مردم را افزایش نمی دهد، تورم را مهار نمی کند و اقتصاد را از رکود خارج می کند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: امروز با استفاده از ارز سفارشی یا ارزهای مشابه 4200 تومانی با مولفه های متعددی مانند رکود اقتصادی، کاهش قدرت خرید مردم، رانت و شبکه های انحصاری شبکه ها و کوچک شدن معیشت مردم مواجه هستیم.

راستینه گفت: مجلس راه جدیدی را برای اصلاح ساختار اقتصادی بر اساس مصوبه لایحه بودجه 1401 برای اصلاح امور باز کرده است و دولت با تصمیم اجرای قوانین مجلس به امروز رسیده است. اگرچه ما این قانون اصلاح ساختاری را در سال 1400 ارائه کردیم، اما دولت قبل به دلیل نداشتن سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی، اراده و توان اجرای آن را نداشت و مردم انتقادات و اعتراضات جدی به آن دولت داشتند.

وی تاکید کرد: در قانون بودجه سال 1401 علاوه بر الزام دولت به اصلاح ساختار اقتصادی کشور، اعتبار ریالی لازم را بیش از آنچه دولت در لایحه خواسته بود، 170 هزار میلیارد تومان و 250 هزار میلیارد ریال تعیین کردیم. اعتبار برای جبران هزینه ها این اصلاح را در اختیار دولت قرار داده ام تا اولاً تا شهریور 1400 تمام کالاهای اساسی با قیمت در اختیار مردم قرار گیرد و ثانیاً دولت موظف شود با ایجاد زیرساخت های لازم به نام کالاهای الکترونیکی کالاهای اساسی را در اختیار مردم قرار دهد. . آنها برای کالای اساسی با حداکثر قیمت در شهریور 1400 پرداخت می کنند که منجر به ثبات و کنترل بازار می شود.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس با تاکید بر اینکه در مجلس تاکید کردیم که دولت واقعا از پرداخت نقدی یارانه ها پرهیز کند، گفت: پرداخت نقدی یارانه باعث افزایش پایه نقدینگی می شود و ثبات قیمت کالاهای اساسی را به دنبال نخواهد داشت.

راستینه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور شب گذشته اعلام کرد که با وجود زیرساخت های نیروی انتظامی، اجرای این اصلاحیه برای یکسان سازی رویه ها در سیستم ها و تجهیزات الکترونیکی یکی دو ماه طول می کشد. بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود برای جبران افزایش هزینه‌ها در حساب خانوار، یارانه نقدی دو ماهه پرداخت شود و در نتیجه عدم ایجاد زیرساخت‌های لازم برای این افزایش قیمت، تأثیری بر قدرت خرید مردم نداشته باشد. .

وی ادامه داد: البته پس از گذشت این دو ماه با ایجاد صفحه‌گسترده‌های الکترونیکی، مردم وارد فروشگاه می‌شوند و برای رفع نیازهای خود از کارت‌های بانکی الکترونیکی خود استفاده می‌کنند و مابه‌التفاوت قیمت‌ها با یارانه موسسات پرداخت هدفمند متمرکز و افزایش می‌یابد. مردم فقط باید پول بدهند.» آن کالای اساسی را به قیمت شهریور 1400 می پردازند و افزایشی وجود ندارد، چه قیمتی به مردم می رسد.

وی گفت: اصولاً دولت باید با مردم به طور مرتب صحبت کند تا قاچاق از کشور خارج شود و با تصمیماتی که منجر به لغو این اقدامات شود.

وی با تاکید بر لزوم حفظ امنیت غذایی این سرزمین گفت: متاسفانه مقادیر زیادی آرد به عنوان یکی از ذخایر استراتژیک کشور از مرزها قاچاق می شود. امنیت غذایی کشور را حفظ کرده و میدان را خود مدیریت کند. امروز اوکراین 70 درصد غلات اروپا را تامین می کند، اما جنگ روسیه و اوکراین در یکی دو سال آینده شرایط سختی را برای امنیت غذایی در منطقه و سراسر جهان ایجاد خواهد کرد. ما باید این شرایط را برای ایجاد امنیت غذایی پایدار و ایجاد ظرفیت برای حفظ قدرت خرید مردم مدیریت کنیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.