آیا ورود به استارتاپ بدون تحصیل ممنوع است؟

[ad_1]

اگرچه تعداد قابل توجهی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی وارد بخش استارت‌آپ شده‌اند، اما همچنان افرادی با تکیه بر تجربه و بدون تحصیل در این اکوسیستم مشغول به کار هستند. اما نهادینه شدن مدرک گرایی در ساختار ایران مشکلاتی را برای این دسته از فعالان استارتاپی بدون مدرک دانشگاهی ایجاد کرده است.

به گزارش ایسنا، پس از ظهور و توسعه اینترنت در جهان، فروشگاه های اینترنتی با ارائه انواع کالاها و خدمات شکل گرفتند. فروشگاه هایی مانند eBay یا آمازون در دهه 1990 تاسیس شدند و در ایران، دیجی کالا در سال 2006 در خط مقدم راه اندازی یک فروشگاه آنلاین بود. ناگفته نماند به گذشته های دور، شاید تنها دو سال پیش، دهه ها، ایده نشستن در خانه یا محل کار و خرید از طریق کامپیوتر یا تلفن غیر قابل تصور است. آیا خرید محصولات و کالاها بدون بررسی دقیق و اطمینان از کیفیت و سلامت آن کالا امکان پذیر است؟! اما رشد فروشگاه های اینترنتی تجربه خرید متفاوتی را برای مردم ایجاد کرده است.

امروزه با توسعه فناوری‌های پیشرفته‌تر مانند واقعیت افزوده، حوزه‌های مختلف خرید آنلاین برای همه باز شده و کار به جایی رسیده است که حتی امکان ارائه لباس‌های مجازی یا انتخاب پرده، فرش، مبلمان وجود دارد. و دکوراسیون منزل و چیدمان مجازی آنها. ارائه شده در منزل یا محل کار؛ حتی امکان شخصی سازی سفارشات بر اساس خواسته و سلیقه مشتری وجود دارد. شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های داخلی نیز از این قافله عقب نمانده اند و جوانان نوآور ایران در کنار رقبای خارجی در حال توسعه این فناوری ها هستند تا تجربه های متفاوت و البته خرید جذاب تر را تجربه کنند.

در مرحله اول پروژه نوآوری فناوری NOW در دانشگاه شهید بهشتی، پس از ارزیابی های اولیه، 165 گروه از دانشکده ها و فناوران مختلف در مهندسی، علوم پزشکی و علوم انسانی جذب شدند. جلسات پس از دوره ارزیابی اولیه در خردادماه، 26 تیم در اواسط تیرماه به رقابت پرداختند و در نهایت در یک رقابت تخصصی و فشرده با حضور داوران، مروجین و سرمایه گذاران، تیم های منتخب برای حمایت مالی از هر تیم منتخب معرفی شدند. . حمایت، وام و … اعطا شده است. تیم «آیزین» از مرکز خلاقیت های اجتماعی و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی با سابقه تولید و فروش فرش واقعیت افزوده (AR) مقام دوم این مسابقات را به خود اختصاص داد.

«عماد عبدالمطالبی» فعال استارت آپی و موسس شرکت نگارخانه فردا و اپلیکیشن «ایسین» (پلتفرمی تولید و فروش فرش با استفاده از واقعیت افزوده) یکی از شرکت های استارت آپی است که به صورت زنده در دانشگاه شهید بهشتی شرکت می کند. و مرکز نوآوری اجتماعی. زمینه ای که فعالیت های آنها را شکل می دهد می گوید: من سابقه فروش مبلمان منزل در رشت را دارم. مشتریان همیشه با یک چالش مهم روبرو هستند و هرگز نمی توانند فرشی را در محیط خانه خود تصور کنند و نمی دانند که چگونه با دکوراسیون خانه آنها می آید. گاهی اوقات طرح محدود موجود، فرصت خرید محصولی با سلیقه های مختلف را از همه افراد سلب می کند. چنین مشکلاتی منجر به طراحی اپلیکیشن «آسان» شد که به خانواده ها این فرصت را می دهد تا قبل از خرید، محصولی شبیه فرش را در خانه خود مشاهده کنند. ما همچنین به افراد این فرصت را می‌دهیم تا محصولی را مطابق با ترجیحات خود شخصی‌سازی کنند.

آیا ورود به استارتاپ بدون تحصیل ممنوع است؟

فقط از استارتاپ های صنعتی حمایت کنید

واضح است که همه استارتاپ ها نیاز به حمایت دارند، اما به نظر می رسد بخشی از این اکوسیستم تحت پوشش چتری قرار گرفته است. کسب و کارهای جدید مبتنی بر نوآوری و فناوری های جدید با چالش های زیادی در محیط کسب و کار روبرو هستند. از سوی دیگر راه اندازی این کسب و کارها، تجربه اندک مدیران با محدودیت های محیطی و بازار، خطرات را در کسب و کار آنها افزایش می دهد که با توجه به این شرایط، حمایت ضروری است.

به نظر می رسد استارت آپ ها تنها در زمینه تولید محصولات صنعتی، تجارت کالا یا حمل و نقل فعال هستند، اما برخی تیم ها علاوه بر فروش محصولات، هنری نیز هستند اما کمتر از تیم های صنعتی حمایت می شوند.

این فعال استارتاپی توضیح می‌دهد: «اگر می‌خواهید صادقانه حمایت کنید، حمایت‌کننده‌تر از راه‌اندازی یک محصول صنعتی است. استارت آپ های هنری از حمایت 100 درصدی خود محروم نمی شوند، اما صنعت برای رگولاتورها و مقامات ایرانی بر هنر ارجحیت دارد. سالانه حدود 10 هزار پروژه از فهرست پروژه های ملی ایران حذف و به فراموشی سپرده می شود. در چنین شرایطی باید گفت که نیاز به حمایت بیشتری دارند.

بیمه؛ چالشی بزرگ برای اکوسیستم استارتاپی

استارت‌آپ‌ها با مشکلاتی با ماهیت کلی‌تری مواجه هستند، یعنی بدون توجه به زمینه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند، با چالش‌ها مقابله می‌کنند. داشتن بیمه تامین اجتماعی یکی از این مسائل است. بر اساس اصل 29 قانون اساسی، دسترسی به تامین اجتماعی برای بازنشستگی، بیکاری، پیری، ازکارافتادگی، بی خانمانی، تصادفات جاده ای، حوادث، نیاز به خدمات درمانی و بیمه مراقبت های پزشکی در قالب بیمه و … یک امر فراگیر است. درست. چنین فرصتی برای نیروی کار در اکوسیستم استارت آپی دلهره آور به نظر می رسد.

به گفته این فعال استارتاپی یکی از مشکلات رایج این اکوسیستم برخورداری از خدمات بنیاد تامین اجتماعی است. شرکت‌هایی که در پارک‌های علم و فناوری زندگی می‌کنند، کد منطقه‌ای مشترک دارند و هیچ دانشگاهی کد منطقه‌ای اختصاصی برای اتاق‌های پارک‌های علم و فناوری خود صادر نمی‌کند. ثبت کد کارگاه در تامین اجتماعی مستلزم داشتن کد پستی است، تعامل حوزه علم و فناوری و تامین اجتماعی می تواند روند بیمه منابع انسانی را تسریع بخشد. هیچ تفاوتی بین بیمه استارتاپ و سایر سمینارها وجود ندارد. بسیاری از نیروها در این اکوسیستم از راه دور یا از راه دور با یک تیم کار می کنند تا در هزینه صرفه جویی کنند. بازرسان تامین اجتماعی از کمبود نیروی انسانی در بازدیدهای دوره ای خود انتقاد کردند. ممکن است بیمه شخص قطع شود یا شرکت جریمه شود.

«اینماد» مانعی برای استارت آپ هاست

داشتن نشان اعتماد الکترونیکی (Inmad) از الزامات قانونی برای کسب و کارهای اینترنتی است. با توجه به اینکه اکثر اکوسیستم های استارت آپی در اینترنت شکل می گیرند، استارت آپ ها برای جلب اعتماد مشتریان خود به این لوگو نیاز دارند. دریافت نشان اعتماد الکترونیکی آسان نبود، اما تیم‌های استارت‌آپ مجبور شدند هفت خواننده را برای دریافت این نشان پشت سر بگذارند.

ریاضت و ناکارآمدی مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به چالشی بزرگ برای اکوسیستم استارتاپی تبدیل شده است و این موضوع مورد توجه تعدادی از اعضای شورای مشورتی مسلمین نیز قرار گرفته است. مجتبی رضاخواه، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی آذرماه در صفحه توئیتر خود درباره مشکلات استارت آپ ها برای لذت بردن از این تصویر نوشت: «در شرایط اعمال تحریم های خارجی، محدودیت های مضحکی برای استارت آپ ها اعمال می شود که عملاً پازل فشار حداکثری را تکمیل می کنند. اجبار به این امر و بستن درگاه های پرداخت برای کسب و کارها لطمات جبران ناپذیری به اقتصاد دیجیتال کشور وارد می کند، کنگره قطعا با دور زدن مخالفت خواهد کرد، چند روزی بود که رئیس مجلس به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد هشدار داد که با این مشکل برخورد کنند. وی در واکنش به هشدار محسن دهنوی، نماینده تهران، مبنی بر الزام بانک مرکزی به دریافت نشان توسط کسب‌وکارهای اینترنتی، مغایر با روح قانون تسهیل کننده مجوز کنگره برای کسب‌وکارها است.

به گفته عبدالمطلبی یکی از مشکلات رایج همه استارت آپ ها داشتن این لوگو است. پشتیبانی از این بخش هرگز توسط شرکت ها حتی تلفنی پاسخ داده نمی شود. تا زمانی که چنین لوگویی در اختیار یک گروه قرار نگیرد، بانک ها دروازه اینترنتی خود را در اختیار شرکت ها قرار نمی دهند.

آیا ورود به استارتاپ بدون تحصیل ممنوع است؟

حمایت روحی و جسمی

مطمئناً فعالان استارتاپی برای رشد و شکوفایی مانند هر صنعت دیگری نیاز به حمایت دارند. این فعال استارتاپی درباره این حمایت توضیح می دهد: بزرگترین حمایت پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی این است که مکانی برای اسکان ما فراهم کند. او همچنین به مربیگری و سازماندهی جشنواره ها کمک می کند. مهم است که حمایت (عمدتاً) عاطفی باشد، اما استارت آپ ها نیز انتظار حمایت مالی دارند. ما انتظار داریم بودجه بیشتری برای استارتاپ هایی که گام بزرگی به جلو برمی دارند تامین شود. اگرچه عموم مردم فکر می کنند که اکوسیستم استارتاپی به معنای کسب و کار کوچک است، اما باید بدانیم که حوزه فعالیت آنها می تواند بزرگ و گسترده باشد. استارت‌آپ‌های بزرگ بیشتر از گام بزرگ‌تری که برمی‌دارند، انتظار حمایت دارند. شاید یک تیم استارت آپی محصولی با 50 میلیون امکانات تولید کند، اما برخی نیاز به اعتبار اضافی دارند. شناسایی مشترک ناعادلانه است زیرا سطح فعالیت متفاوت است.

تجربه کافی داشته باشید

توجه به نظرات افراد با تجربه در اکوسیستم استارتاپی می تواند مفید باشد. عبدالمطلب به علاقه مندان به این رشته توصیه می کند که در رشته یا زمینه کاری خود تجربه کافی داشته باشند و از مشکلات حوزه فعالیت خود مطلع شوند. سپس اقداماتی را برای حل آن مشکل انجام دهید. مسلماً اگر بتوان در یک کسب و کار نوآوری یا ارزش افزوده ایجاد کرد. ایده استارت آپ متولد شد. زمانی که ایده شکل گرفت، می توان با کمک دانشگاه ها استارتاپ ها را وارد کار کرد.

آیا تحصیلات لازم برای کار در اکوسیستم استارتاپی را دارید؟

اگرچه تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی وارد بخش استارت آپی شده اند، اما همچنان افرادی بر اساس تجربه و بدون تحصیل در این اکوسیستم مشغول به کار هستند. اما به دلیل سندگرایی نهادینه شده در ساختار ایران، این افراد در حوزه فعالیت اقتصادی خود با مشکل مواجه هستند.

عبدالمطلبی تاکید کرد: من تحصیلات خوبی ندارم اما به عنوان مدیر عامل یک کسب و کار می خواهم دانش خود را در زمینه دیجیتال مارکتینگ یا مدیریت چیز پیاز ارتقا دهم. افرادی هستند که به هر دلیلی نتوانسته‌اند وارد دانشگاه شوند، فرصت تحصیل را از دست داده‌اند. دوره‌هایی در این زمینه‌ها ارائه می‌شوند، اما این دوره‌ها عموماً برای افرادی با پیشینه‌های علمی در نظر گرفته شده‌اند. چنین موانعی بدون مدرک دانشگاهی اما با مهارت بالا در مقابل چشمان افرادی مانند من قرار دارد. این تصور وجود دارد که برای ورود به اکوسیستم استارتاپی باید تحصیلات داشته باشد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.