آیا نفت واقعا 200 دلار است؟

[ad_1]

قیمت نفت در روزهای اخیر با تشدید تحریم‌های غرب علیه مسکو در تلافی حمله نظامی به اوکراین افزایش یافته است و در صورت اعمال تحریم‌های جدید برای صنعت انرژی روسیه، قیمت‌ها ممکن است بیشتر افزایش یابد.

به گزارش ایسنا، قیمت فلزات از ابتدای جنگ در اوکراین به شدت افزایش یافت و سپس به شدت کاهش یافت و جرقه ای را در بازار ایجاد کرد. التهاب همچنین با افزایش قیمت نفت مرتبط است. قیمت کالاهای کشاورزی نیز به شدت افزایش یافته و خطر افزایش قیمت مواد غذایی و ناآرامی در بخش‌هایی از جهان را افزایش داده است.

اما بدون شک مهمترین قیمت کالاها قیمت نفت است.

قیمت نفت در حال افزایش است

قیمت نفت و در اروپا قیمت گاز طبیعی بر هزینه انرژی تاثیر می گذارد. به این ترتیب قیمت نفت حتی بدون در نظر گرفتن کل اقتصاد جهانی، تاثیر مستقیمی بر اقتصاد ملی خواهد داشت.

قیمت بالای نفت منجر به رکود اقتصادی طولانی مدت خواهد شد. قیمت های بالا در بلندمدت تقاضا را از بین می برد. در کوتاه مدت، کشورهایی که منابع جایگزین نفت روسیه را مصرف می کنند، مانند اوپک، تولید بیشتر نفت را تشویق می کنند که تاکنون تأثیر چندانی نداشته است. به ویژه، ایالات متحده مذاکرات خود را با کشورهایی مانند ونزوئلا که در حال حاضر تحت تحریم هستند، برای تامین نفت جدید آغاز کرده است، اما هنوز هیچ امتیاز ویژه ای به ایران در مذاکرات بر سر توافق هسته ای نداده است.

اقدامات آمریکا در قبال نفت روسیه

ممنوعیت واردات نفت و فرآورده های نفتی توسط بایدن تنها تأثیر کمی بر صادرات روسیه و همچنین عرضه نفت ایالات متحده خواهد داشت، زیرا تجارت درصد کمی از صادرات و واردات هر دو کشور را تشکیل می دهد. حدود 8 درصد از واردات نفت و فرآورده های نفتی آمریکا در سال 2021 از روسیه خواهد بود. نفت کانادا و جاهای دیگر به راحتی می تواند جایگزین نفت روسیه شود. با این حال، عرضه فرآورده های نفتی با چالش های بیشتری مواجه خواهد شد.

اگرچه این تصمیم ممکن است تأثیر کمی بر ایالات متحده داشته باشد، اما تأثیر بسیار بیشتری بر خرید جهانی نفت روسیه دارد. متحدان و شرکت های آمریکا در تلاش هستند تا از خرید نفت روسیه فاصله بگیرند. روسیه توانایی پیدا کردن خریداران برای تولید انبوه را دارد. در همین حال، بازیگران بزرگی مانند چین و هند و شرکت‌های تجاری که نمی‌توانند در برابر پول سریع مقاومت کنند، تخفیف‌های بیشتری را طلب خواهند کرد.

خارج از چین که بیشتر نفت روسیه را از طریق خط لوله دریافت می کند، محموله های خارج از کشور بیش از آنچه که فایننشال تایمز به عنوان “ضربه خریدار” توصیف می کند، آسیب دیده است. اگر اوضاع بدتر شود ممکن است نتیجه ندهد.

روسیه تهدید به مقابله به مثل کرده و گفته است که حق دارد انتقام بگیرد. این به معنای قطع یا محدود کردن عرضه نفت و گاز طبیعی اروپاست.

تکلیف قیمت نفت چه می شود؟

هر چه بازار صادرات نفت روسیه بیشتر باشد، قیمت نفت نیز بالاتر می رود.

قیمت نفت و میانگین وست تگزاس هفته گذشته پس از صعود به بالاترین حد خود در 14 سال اخیر کاهش یافت. نفت خام برنت در روز جمعه به 112 دلار و 67 سنت در هر بشکه بسته شد و وست تگزاس اینترمدیت به 109 دلار و 33 سنت در هر بشکه بسته شد.

ممنوعیت کامل نفت روسیه می تواند قیمت ها را تا 200 دلار در هر بشکه افزایش دهد. با این حال، چنین ممنوعیتی بعید است. همچنین، نمی توان آن را به طور گسترده ای موثر دانست.

روسیه خریداران و فروشندگان جدیدی دارد که اگر از طریق دریا نباشد، می توانند فرآورده های نفتی را از طریق خط لوله انتقال دهند. اما فرار از نفت و فرآورده های نفتی روسیه بر پالایشگاه های روسیه تأثیر گذاشته است. تغییرات در تقاضا، عملیات پالایشگاه ها را تغییر داده و تقاضای داخلی را محدود کرده است.

در بلندمدت، شرکت‌های نفتی به خوبی می‌دانند که دوره‌های طولانی قیمت‌های بالا منجر به تخریب تقاضا می‌شود. بنابراین افزایش قیمت نفت حرکت به سمت انرژی های تجدیدپذیر را تسریع می کند. ژاپن و آلمان هر دو در تصمیم خود برای بستن نیروگاه های هسته ای تجدید نظر می کنند. صرف‌نظر از عرضه غیرقابل اعتماد، دولت‌ها سرمایه‌گذاری بیشتر در منابع انرژی تجدیدپذیر را تشویق می‌کنند.

آیا اوج قیمت نفت بوده است؟

هیچ اطمینانی وجود ندارد که قیمت نفت به اوج رسیده است.

به گفته اویل پرایس، تحریم های رسمی و داوطلبانه احتمالاً با افزایش تلفات جنگ و افزایش خشم جهان نسبت به عواقب اقدامات روسیه، گسترش خواهند یافت. رویدادهای جاری بر قیمت کالاها تأثیر می گذارد. اگرچه بازار دوباره آرام به نظر می رسد، اما با تحولات جدید، ممکن است وضعیت بازار تغییر کند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.