آکسیوس: مورا پیشنهاد جدیدی از آمریکا به ایران نداد

[ad_1]

خبرگزاری اکسیوس به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که معاون وزیر خارجه اتحادیه اروپا در سفرش به تهران پیامی از سوی آمریکا برای ایران نیاورد.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری اکسیوس روز چهارشنبه در یک ستون خبری نوشت به گفته مقامات دولت بایدن، انریکه مورا، معاون وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا و نماینده این اتحادیه در مذاکرات وین، پیشنهاد جدیدی از سوی آمریکا به ایران ارائه نکرده است.

یک مقام ارشد آمریکایی به آکسیوس گفت که دولت بایدن امیدوار است ایران از درخواست خود برای حذف سپاه از فهرست گروه های تروریستی خارجی آمریکا صرف نظر کند و پیش نویس توافقنامه ای را که در وین به دست آمده را امضا کند.

مذاکرات وین که از زمان روی کار آمدن دولت بایدن در سال 2021 برای بازگرداندن توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه ایران در جریان است، به دنبال تعدادی از تحولات بین‌المللی اخیر، از جمله حمله روسیه به اوکراین و مناقشه تهران-واشنگتن بر سر تعدادی از مسائل باقی مانده است. . مذاکرات تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

در همین راستا، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اخبار منتشر شده در خصوص سفر مورا به تهران و جزئیات این سفر. تحریم ها علیه ایران و احیای برجام بین طرف های مذاکره کننده تا به امروز بدون وقفه ادامه داشته است. در وین مکثی وجود داشت، اما تبادل پیام از طریق هماهنگ کننده گفتگو انجام می شود. سفر آقای مورا به تهران در این هفته در پی تماس تلفنی اخیر آقای امیر عبداللهیان و آقای بورل انجام خواهد شد. این بدان معنا نیست که پیام جدیدی پس از قطع شدن آنها ارسال می شود. از طریق اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات همواره پیام هایی بین ایران و آمریکا رد و بدل می شود.

آقای خطیب زاده با بیان اینکه با پیشنهاد آقای بورل و استقبال امیر عبداللهیان نیاز به ملاقات حضوری داشت، افزود: مورا در این سفر با آقای باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی دیدار خواهد کرد. ایران در جریان مذاکرات وین.» دستور کار مذاکرات در تهران بسیار روشن بود و امیدواریم بتوانیم نتایج بهتری را پس از این مذاکرات اعلام کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره رفتار نادرست آمریکا در اجرای تعهداتش و اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم، گفت: دیدار آقای مورا نشان می دهد که علیرغم اقدامات ضد دیپلماتیک گاه و بیگاه مجلس سنا و کنگره آمریکا، ما به ادامه مذاکرات در مسیر خود ادامه داده ایم. ایران و 1+4 به مسیر دیپلماتیک متعهد بوده و به یک توافق خوب، پایدار و قابل اعتماد دست یافته اند.

خطیب زاده گفت: اگر آمریکا امروز تصمیم لازم را بگیرد و آنچه را که از منافع و جیب مردم ایران برداشته است، با قبول و احترام به حقوق از دست رفته مردم ایران برگرداند، می توانیم یک روز پس از مورا به وین بازگردیم. بازگشت و پیش توافق.»

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.