آلودگی ازن، یادگار روزهای گرم تهران

[ad_1]

با شروع روزهای گرم سال، بار دیگر «ازن» به یکی از آلاینده‌های اصلی شهر تهران تبدیل شده است، در حالی که ظهور توده‌های گرد و غبار در چند روز اخیر در هفته‌های اخیر، غلظت ریزگردها را در پایتخت افزایش داده است. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: با افزایش دما و حضور اکسیدهای نیتروژن و آلاینده‌های آلی فرار، شرایط برای تولید آلاینده‌های ازن فراهم می‌شود.

محمدمهدی میرزایی قمی در گفت وگو با ایسنا وی با اشاره به افزایش سطح ازن و افزایش نسبی شاخص دی اکسید نیتروژن طی چند روز گذشته، گفت: اکسیدهای نیتروژن دسته ای از آلاینده ها هستند که تنوع در شهرهای بزرگ ارتباط زیادی با ترافیک آنها دارد. این آلاینده ها از جمله دی اکسید نیتروژن (NO2) همیشه تولید می شوند. در صورت وجود تهویه خوب، این غلظت آلاینده قابل تحمل باقی می ماند، اما در روزهای اخیر با کاهش سرعت باد که بندرت به 5 متر در ثانیه می رسد، غلظت آلاینده نیز افزایش می یابد.

وی افزود: بر این اساس آلاینده دی اکسید نیتروژن روز یکشنبه (25 اردیبهشت) آلاینده شاخص هوای تهران شد. همچنین از بعدازظهر همان روز دمای هوا طی چند ساعت به 28 درجه سانتیگراد رسید و بستر مناسبی برای افزایش تولید ازن ایجاد شد.

میرزایی قمی می گوید: یکی از پیش سازهای ازن، دی اکسید نیتروژن است که به ارتباط بین افزایش غلظت دی اکسید نیتروژن و افزایش ازن در جو اشاره دارد. در دماهای بالا، اگر دی اکسید نیتروژن نیز در جو وجود داشته باشد، ایجاد ازن تعجب آور نیست. روز یکشنبه این شرایط فراهم شد و برای ساعاتی غلظت نسبتا بالایی از این آلاینده در ایستگاه های مختلف گزارش شد.

وی افزود: با سرد شدن هوا در اواخر شب، سطح ازن کاهش می یابد و در ساعات نیمه شب ممکن است شرایط بهتری تجربه شود، اما در روزها و ماه های آینده به دلیل افزایش دما با افزایش دما این آلاینده به ویژه در بعدازظهر افزایش خواهد یافت.» نشان داده خواهد شد که هر چه دما بالاتر باشد، احتمال افزایش غلظت ازن بیشتر می شود.

میرزایی قمی ادامه داد: آلاینده های شاخص ما در پایتخت به طور معمول ذرات معلق کوچکتر از دو میکرومتر هستند. طی دو یا سه روز گذشته، سرعت باد کم بود، تهویه مناسبی وجود نداشت و میزان دی اکسید نیتروژن بالاتر از حد معمول بود. .

وی با اشاره به افزایش غلظت آلاینده ها طی سه روز گذشته گفت: تا ساعت 11 صبح دیروز (26 اردیبهشت ماه) شاخص غلظت دی اکسید نیتروژن 93 بود، این در حالی است که در ساعت 11 صبح یکشنبه، قرائت NO2 انجام شد. 79 بود که نشان دهنده افزایش قابل توجه غلظت آلاینده ها است. بالاترین شاخص 97 است که به آلاینده های ازن اختصاص دارد و خطر رسیدن به وضعیت ناسالم را برای گروه های حساس به همراه دارد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره مکانیسم تولید ازن گفت: فرآیند تولید ازن یک واکنش متقابل است. دی اکسید نیتروژن نیز در این واکنش وجود دارد. همچنین دمای بالا برای این اتفاق نیاز است. سه روز پیش بیشترین دمای ثبت شده 24 درجه سانتیگراد بود اما بعدازظهر یکشنبه دما به 28 درجه سانتیگراد رسید که این افزایش دما به همراه وجود دی اکسید نیتروژن باعث افزایش شاخص آلودگی ازن شد.

میرزایی قمی در پایان ضمن اشاره به راهکارهای مقابله با آلاینده های ازن گفت: با افزایش دما روزهای نامطلوب زیادی را پیش رو خواهیم داشت. هر چه تعداد خودروها و موتورسیکلت های مجهز به فیلترهای اکسید نیتروژن بیشتر باشد، غلظت این آلاینده بیشتر کنترل می شود. اکثر وسایل نقلیه جدید دارای کاتالیزور هستند، اما بسیاری از موتورسیکلت های قدیمی این ویژگی ها را ندارند و مقادیر قابل توجهی آلاینده منتشر می کنند. اکثر خودروهای دیزلی نیز بدون فیلتر هستند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.